Karbon Ayak İzi Nedir?

Son zamanlarda küresel ısınma, buzulların erimesi, deniz sularının yükselmesi, doğal afetler ve mevsimler arası geçişlerdeki sert değişimlerin daha sık yaşanması insaların doğaya verdikleri zararın boyutlarının her geçen gün büyüyerek artmasına bağlanıyor. Bunların en büyük sebebi ise kurumların kolay ve ucuz maliyet yöntemlerini tercih ederken insanlarında lüksden ve konforlarından feragat etmemeleri ve bir de bunun üzerine büyük bir çoğunluğun herhangi bir tedbir almamasıdır muhtemelen.

Günümüzde fosil yakıt tüketimi artarken, su kaynakları azalıyor veya kullanılamaz duruma geliyor, dolyasıyla doğada da büyük bozulmalar gözleniyor. Tüm bunlardan yola çıkarak oluşturulmaya çalışılan yeni çevreci bilinç ile ise en azından bu çevresel olarak kötüye giden dönüşümün biraz olsun yavaşlatılması ve yenilebilir enerji kaynakları kullanılabilecek duruma gelene kadar zaman kazanılması planlanıyor. Bu bilinç ile beraber karbon ayak izi kavramı önem kazanıyor. Peki karbon ayak izi nedir?

Karbon ayak izi nedir sorusuna verilebilecek en doğru cevap; insanın yaşamsal, kurumların operasyonel ve üretimsel faaliyetleri ve ürünlerin ise üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar çevreye verdiği zararın karbondioksit biriminden ölçüsüdür. Eğer herkes kendi ortalama karbon ayak izini hesaplar ve azaltmaya çalışır ise kötüye giden döngü belkide yavaşlatılabilir.

Karbon ayak izi nasıl hesaplanır?

Karbon ayak izi hesaplama biraz zahmetli bir iş maalesef. Hesaplama için evinizde yaşayan kişi sayısı, yıllık elektrik, doğalgaz, su tüketiminiz, kullandığınız aracın modeli, yakıt sarfiyatı ve kullanım sıklığınız ve kullandığınız mesafe, toplu taşıma araçları kullanım sıklığınız ve mesafesi, son olarakda hava yolu kullanma sıklık ve mesafeniz gibi parametreler kullanılmakta. Online olarak karbon aya izi hesaplamak isteyenler Karbonayakizi.com sitesindeki hesaplama aracını kullanabilirler (http://www.karbonayakizi.com/calculator/calculator.aspx)

Karbon ayak izini azaltmanın yolları

Karbon ayak izi nasıl azaltılır veya karbon ayak izi nasıl düşürülür? Karbon ayak izini azaltmanın bir çok yolu var ama bize gereken bunların sadece bir kaçını değil mümkünse tamamını uygulamak.

  • Evdeki enerji tüketimini mümkün olduğunca azaltın. Bunuda yeni teknoloji beyaz eşyaları, tasarruflu ampülleri kullanarak, gün ışığından daha çok faydalanarak, kullanılmayan elektrikli cihazları stand-by da bekletmek yerine fişlerini çekerek, çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam dolmadan kullanmayarak, binanızın yaltımım problemi varsa bunu gidererek yapabilirsiniz.
  • Ağaç dikin.
  • Geri dönüşülebilen ürünleri kullanın ve geri dönüşüm kutularını kullanın.
  • Karbon salınımı düşük hizmet ve ürünleri kullanın. Mesela uzak mesafeden gelen veya ambalajlı çok ürünleri tercih edin.
  • Daha bitkisel gıdalarla beslenin.
  • Toplu taşıma araçları kullanın, aracınızı başkalarıyla paylaşın ve kısa mesafelere yürüyerek veya bisiklet ile gidin.
  • Hava yolu taşımacılığını tercih etmek zorunda iseniz direk uçuşları seçin.

Unutmayınki doğaya verdiğiniz her birim zararın faturasını siz ve çocuklarınız ödeyecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.