Samsung Galaxy Note 2 ile Gelen Yenilikler

Dünyanın en büyük telekomünikasyon fuarlarından biri olan IFA dün Berlin’de resmi olarak başladı. Fuarın ilk önemli haber ise galaxy Note 2 ile Samsung’dan geldi. Samsung daha önce Galaxy Note ile telefon için büyük ama tablet için küçük bir cihaz yaratarak, phone ve tablet kelimelerinden türetilmiş Phablet kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Şimdi ise Samsung Galaxy Note 2 ile phablet sektörünün tek hakimi olmak peşinde, peki Galaxy Note 2 nin özellikleri neler? Br önceki modele göre Samsung neleri değiştirdi? İşte Galaxy Note 2 ile gelen değişiklikler;

Ağ: HSPA+ and 4G (aynı)

İlk Galaxy Note hem HSPA+ hem 4G LTE teknolojisini karşılayabilmekteydi. Yaşadığınız bölgenin ve kullandığınız şebekenin teknolojisine göre bağlantı hızı hangisi olursa olsun, cihaz her iki teknolojiyide desteklemekteydi. Yeni Galaxy Note 2 içinde aynı teknoloji kullanılmış.

İşlemci: 1.6GHz quad-core (geliştirilmiş)

Tam teyid edilmiş bir bilgi olmamakla beraber çift çekirdekli 1,4GHz işlemci 4 çekirdekli 1,6 GHz işlemci ile değiştirilmiş.

Hafıza: 2GB RAM (geliştirilmiş)

Eski Galaxy Note 1 GB ram ile donatılmıştı, fakat Galaxy Note 2 güçlendirilerek 2 GB ram ile sunulacak.

Ekran: 5.5 inç (geliştirilmiş)

Yeni Galaxy Note 2 ile 5,3 olan ekran boyutu 5,5 inç olarak geliştirilmiş. Bunun bir artısı bir eksisi var; telefon özelliği için ekran gereğinden büyüktü fakat tablet ve multi medya cihaz olarak kullanacaklar için yeni ekran özellikle 16:9 geniş ekran film ve videolar için çok daha iyi olacak.

 

Ekran: HD Super AMOLED Plus ve 1280 x 720 çözünürlük (geliştirilmiş)

Aslında 1280 x 720 pixel çözünürlüğe baktığınız zaman ekran daha büyük olduğu için aslında teknik olarak galaxy Note 2 daha kötü denebilir. Fakat yeni cihazda asıl olay Amoled ekranın ardından gelen “Plus” kelimesinde yatıyor. Plus kelimesi ile daha keskin renkler şle daha net bir görüntü yakalanmış. Yani aynı çözünütlük değerleri ile daha büyük ekran ama çok daha iyi bir görüntü kalitesi ile Galaxy Note 2 biraz daha geliştirilmiş.

İşletim sistemi: Android 4.1 Jelly Bean (geliştirilmiş)

Eski Galaxy Note Android Gingerbread’den Ice Crem Sandwich’e yükseltilebilirken, Galaxy Note 2 son sürüm işletim sistemi Android 4,1 Jelly Bean ile donatılmış.

Arka kamera: 8MP + LED flash (geliştirilmiş)

İlk bakışta Samsung Galaxy Note ile aynı teknoloji gibi gözüküyor ama back-illuminated sensor adı verilen bir teknoloji ile fotoğraf çekimlerinde kalite bir üst seviyeye çıkarılmış.

Ön kanera: 1.9MP (aynı)

Aslında bir önceki Galaxy Note 2MP kameraya sahipti fakat görüntü kalitesi ön kamerda kullanılan farklı aydınlatma teknolojisi ile yine aynı seviyeye getirilmiş. Yani sadece rakamsal olarak geride gözüküyor.

Video çekimi: 1080p/30 fps (aynı)

Yeni Galaxy Note 2 ile video çekim kalitesine yapılan herhangi bir iyileştime yok.

Video oynatma: Full HD ve MKV (aynı)

Galaxy Note ile aynı, hiçbir değişklik yok.

Müzik  (aynı)

Hiçbir fark yok.

Stylus kalem (geliştirilmiş)

Galaxy Note ile gelen ve pek ergonomik olmayan stylus kalem Galaxy Note 2 ile değiştirilerek daha kalın ve daha uzun yapılarak daha ergonomik bir hale sokulmuş.

Bağlantı: Bluetooth 4.0 ve NFC (geliştirilmiş)

Galaxy Note 2 için Bluetooth 3,0, Bluetooth 4,0 ile değiştirilmiş. Gelecekte en çok kullanılacak mobil teknolojilerden biri olan NFC sayesinde Galaxy Note 2 ile temassız ödeme ve kablosuz data transferi çok daha kolay olacak.

Depolama alanı: 64GB + microSD (geliştirilmiş)

Galaxy Note 16 GB dahili ve 32 GB mikro sd kart ile arttırılabilir belleğe sahipti. Galaxy Note 2 ile arttırılabilir bellek mikro sd ile 64GB büyüklüğe kadar desteklenebilecek duruma getirilirken dahili bellek için ise 16,32 ve 64 GB olmak üzere 3 farklı cihaz opsiyonu sunulacak.

Boyut: 80.5 x 151.1 x 9.4mm (daha ince)

Eski Galaxy Note, yeni Galaxy Note 2’ye göre daha daha geniş, daha kısa ve daha kalındı.

Ağırlık: 180g (daha ağır)

Sadece 2 gr daha fazla.

Pil: 3,100mAh (daha büyük)

Yeni Galaxy Note 2 için 2,500 mAH yerine 3,100 mAH pil tercih edilmiş. Fakat geliştirilmiş RAM ve işlemci için bu kadar fark daha uzun bir pil ömrü getirecek mi deneyip görmek lazım.

Pop Up Not (yeni)

Ekrana stylus kalem ile iki kere dokunun, bu S Note uygulamasını aktif hale getirecek. Bu sayede el yazısıyla kısa notlar alabileceksiniz.

Hızlı Erişim (yeni)

Yeni cihazda mesajlaşma, email, telefon ve daha fazlası için kısa yol ikonları mevcut

All Share Play (yeni)

Daha büyük ekrana görüntüyü aktarıp, yeni Galaxy Note 2 phabletinizi harici kontol cihazı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle oyun oynarken çok işe yarayacak bir özellik gibi gözüküyor.

All Share Cast (yeni)

Bu uygulama ile bir bilgisayara uzaktan bağlanıp dosyalara, fotoğraflara bakıp videoları bile oynatabilmek mümkün.

1 Yorum

  1. samet Yanıtla

    Samsung yine yapmış yapacağını gerçekten çok güzel kesinlikle alacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.