Yeni Amazon Kindle Fire 2 Çıkıyor

En büyük online satış mağazası Amazon, özellikle e-kitap ve e-kitap okuyucu Kindle serisi ile marka değerini oldukça yukarılara çıkartmıştı. Amazon peşinden Kindle Fire ile orta segment bir tablet yaratıp, 199 dolar gibi oldukça makul bir fiyata satarak nerdeyse bir devrime sebep oldu.

Hoş bizim ülkemizde pek tutmadı, gerçi o fiyata satsalar Türkiye’de de iyi bir satış rakamı yakalama şansları olurdu ama hem 500-600 TL civarı bir fiyata satılması hem de Amazon’un içerik sağlamada destek vermemesi bir nevi burayı pas geçmesine sebep oldu. Amazon şimdi ise Kindle Fire 2 ile pazardaki durumunu sağlamlaştırmaya çalışacak.

 

Kindle Fire cephesinde son durum ise şu Amazon’un elinde hiç kalmamış ve stokları tükenmiş. Çıktığı zamandan bugüne Amerika’da satılan tablet bilgisayarların %22 gibi büyük bir bölümünü Kindle Fire oluşturmaktaydı. Şimdi ise ellerinde hiç kalmadı ve Amazon yeni tablet bilgisayarları Kindle Fire 2 için gün sayıyor. Peki yeni Kindle Fire 2 ne zaman çıkacak? Verilen bilgiye göre yeni Kindle Fire 2 eylülün 6’sında satışa sunulacak.

Her ne kadar Amerika’da satılan tablet bilgisayarların yarısı Ipad olsa bile ikisini aynı kefeye koymak pek adil olmayacaktır. Sonuç olarak Amazon Kindle Fire ile yeni bir segment yarattı ve 7 inçlik cihazı ile tabiri caiz ise büyüklerine kafa tuttu. Yeni Kindle Fire ile ise bir üst sınıfı biraz daha zorlayacak gibi görünüyor.

Yeni Kindle Fire 2 bir önceki cihaza göre biraz daha kalın ama daha hafif olacak deniyor. Daha önceki cihazda 1280 x 600 pixel olan çözünürlük ise Yeni Ipad kadar olmasada, iyileştirilerek 1280 x 800 pixel ile Ipad 2 seviyesine kadar çıkarılmış.

Diğer bir taraftan ise başka dedikodularda ortalarda dolaşmaya başlamış durumda. Söylentilere göre yeni Kindle Fire 2 piyasaya çıkartıldıkdan yaklaşık bir ay sonra iki yeni model daha duyurulacak. Bunlardan bir 7 inç ekrana sahip Coyote, diğer ise 10 inç ekrana sahip Hollywood.

Söylentiye göre 7 inçlik Coyote tablet çift çekirdekli bir işlemciye sahip iken, 10 inçlik Hollywood ise daha güçlü, 4 çekirdekli bir işlemci ile piyasaya sürülecek.

Tabiki bunlar kesinleşmiş dedikodular değil, şimdilik yeni Kindle Fire 2 ile bir tanışalım gerisine sonra bakarız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.