2012 Webby Ödülleri ve Kazananlar

Webby 1996 yılından beri interneti ve sosyal medya gibi internet araçlarını en iyi kullananlara ödül veren organizasyondur. Temel olarak 2 farklı konseptte dağıtılıyor ödüller; Jüri tarafından verilen The Webby Award ve oylama ile verilen The Webby People’s Voice Award.

Her sene olduğu gibi bu yılda 130’un üzerinde kategoride verilen ödüller geçtiğimiz günlerde açıklandı. Malum kategori saysı çok olduğu için hepsinden bahsetmemiz söz konusu değil ama işte aralarında seçtiklerimiz;

Jüri tarafından verilen The Webby Awards konseptinde;

  • Person of the year – Yılın Kişisi: Louis C.K.

Komedyen Louis C.K. komedi şovu Live at Beacon Theater’ı kendi internet sitesinden 5 dolar karşılığında yayınladı. Bu fiyatın internetten yayınlanan bir şov için pahalı olduğu ve satılmasının zor olduğu iddia edildi fakat iki hafta bile dolmadan 200 binin üzerinde izleici ile 1 milyon dolardan daha fazla gelir elde etti.

  • Artist of the year – Yılın Sanatçısı: Björk

İzlandalı şarkıcı Björk Biophilia isimli albümünü 2011 yılında yayınladı ama bu ödülü almasına sebep albümün bir kısmının Ipad üzerinden kaydedilmiş ve aynı zamanda bir aplikasyon olarak satışa çıkmış olması.

Oylama ile verilen The Webby People’s Voice Award konseptinde ise bazı kazananlar şunlar;

  • Best individual performance – En İyi Tek Kişilik Performans: Will Ferrell

Kurucuları arasında komedyen Will Ferrell’ında bulunduğu komedi web sitesi www.funnyordie.com’da yayınlanan Will Ferrel’ın George Bush’un Bin Laden’in ölümüne tepkisini canlandırdığı video ile bu ödüle hak kazandı.

  • Best social media – En İyi Sosyal Medya: Pinterest

Sanırım neden kazandığını anlamak çok zor değil, Pinterest aynı zamande en fonksiyonel görsel site ödülünüde kazandı. Pinterest hakkında daha detaylı bilgiyi daha önce yayınlanmış makalemizden öğrenebilirsiniz:  Yeni Sosyal Paylaşım Fenomeni Pinterest

  • Best music application – En İyi Müzik Aplikasyonu: Spotify
  • Best TV web site – En İyi TV Sitesi: HBO Connect

Liste böyle uzayıp gidiyor, eğer tamamını görmek istiyorsanız www.webbyawards.com sitesinde Winners bölümüne tıklamanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.