Alan Adı-Domain Seçimi

Eğer bir web sitesi veya blog sahibi olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken kendinize bir domain bulmak olacak. Ticari web siteleri için çok önemli bir konu olmadığı düşünülebilir, nede olsa öncelik şirket ismini taşıması gerekiyor. Fakat marka yaratmak amacında olanlar veya geniş kitlelere ulaşmak hedefiyle kişisel blog sahibi olacaklar için aynı şey söz konusu olmayacaktır.

Domainin içerik ile ilgili olması, kısa olması ve hatırlanabilir olmasının çok büyük önemi vardır. Bunun en güzel örneği ise diapers. Diapers ingilizce çocuk bezi anlamına geliyor ve diapers.com online çocuk ürünlerinin satıldığı bir internet sitesi ve aylık 106 milyon ziyaretçisi var. Bu 106 milyon ziyaretçinin yarısından fazlası ise arama motoruna yazılan diapers kelimesinden geliyor. İşin en ilginç tarafı ise google’da arama yapıldığı zaman Wikipedia’da diaper isimli bir makale olmasına ve aynı ürünlerin Walmart ve Amazon’da satılmasına rağmen onlardan daha üstte, 1.sırada çıkıyor olması.

Bu örnekten yola çıkarak domain seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap vermeye çalışalım;

Domain ziyaretçinin gideceği yer hakkında bilgi vermeli ve en iyi kaynak olduğunu göstermeli. En iyi kaynak derken örneğin bir filmin fragmanını izleyeceksiniz ve arama motorunda arattınız, karşınıza alt alta seçenekler çıktı. Elinizde fragmanlar.com, bedavafragmanlar.com ve bedava-fragman-izle.biz (tamamiyle hayali isimler) var. sizin tercihiniz hangisinden yana olur?

Domaini mümkün olduğunca içerik ile alakalı, kısa, özel, açıklayıcı, doğru yazılmış, hatırlanabilir ve markalaştırabileceğiniz şekilde seçmeye çalışın.

Dünya üzerinde 140 milyona yakın kayıtlı domain var dolayısıyla rekabetin çok büyük olduğunu düşünebilirsiniz ama bunlardan sadece  %5 ile %10’unun içeriği hakkında bilgi veren ve aynı zamanlı anlamlı kelimelerden oluştuğu biliniyor.

Tabiki etrafımızda bu kriterlere uymayan ama başarılı olmuş yüzlerce site bulabilirsiniz. Mesela Markafoni ve Trendyol doğru ve iyi  örnekler iken Limango’dan aynı şekilde bahsetmek mümkün değildir fakat eğer yüzbinlerce dolarlık yatırım gücünüz var ise bu tavsiyelere zaten uymak zorunda değilsiniz.

Sıfırdan bir web sitesi veya blog sahibi olacaksanız domaininizin sizin bu işe yaptığınız yatırımlardan biri olacağını unutmayın.

1 Yorum

  1. bgnkzn Yanıtla

    com ve net arasında çok fark yok fakat noktalama işaretleri ve bölgesel alan adlarından uzak durmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.