Arama Motorlarına Kayıt Dolandırıcılığının Kurbanı Olmayın

Bir Blog veya web sitesi sahibi iseniz ve Search Engine Submission-Arama Motorlarına Kayıt adı altında mailler alıyorsanız dikkatli olun ve arama motorlarına kayıt dolandırıcılığının kurbanı olmayın.  Eğer sitenizin hitini arttırmak için arayış içerisinde iseniz ve daha çok arama motoruna kayıt yaptırarak bunu başarabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Size gelen SEO siteleri veya firmalarından gelen maillerde onlarca yüzlerce arama motoruna kayıt yapırmaktan bahsederler ama bunun ne kadar gereksiz olduğunu anlamanız için işte size 3 neden;

  1. Arama motorlarından gelen organik trafiğin %99’u Top 5 arama motorundan gelir: Google, Yahoo, Bing, Ask ve Aol üstelik bu trafiğin %60-70’i arası ise sadece google kaynaklıdır.
  2. Sizin zaten gidip arama motorlarına kayıt yaptırmanıza gerek yoktur, arama motorlarının crawler denen örümcek yazılımları sizin sitenizi bulur.
  3. Sitenizin arama motorlarına kayıt olması size trafik kazandırmaz. Önemli olan kaliteli ve özgün içerik ile basit web sitesi optimizasyon kurallarını uygulayarak, link popülaritenizi arttırarak ve doğru anahtar kelime seçimleri ile arama motorloru sonuçlarında üst sıralara çıkmanızdır. (İlgili yazı: Web Sitesi Optimizasyonu)

Sonuç olarak kısaca özetlemek gerekirse;

  • Bu tür hizmetler için paranızı sokağa atmayın.
  • Web sitesi veya blog sahibi olarak tüm kontrolün sizde olduğunu unutmayın.

1 Yorum

  1. Mehmet Yanıtla

    Bir bloga sahaip biri en azından ilk seferlik sadece google da çıkmak ister. Ve birçok forumda webmaster tools ile ilgili makaleler var. Eğer maillerinden gelen bu tür şeylere inanıyorlarsa bıraksınlar blogculuğu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.