Bitcoin ve Blockchain Nedir Nasıl Alınır ve Satılır

Bitcoin nedir

Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin dijital bir nakit şeklidir. Ancak geleneksel finansal para birimlerinin aksine, onu kontrol eden bir merkez bankası yoktur. Her Bitcoin birimi benzersizdir ve kopyalanamaz veya imha edilemez ve dünyadaki binlerce bilgisayar tarafından oluşturulmuş ve dağıtılmış bir ağın üzerinde çalışır.

Geçtiğimiz on yıllar boyunca, web’den kelime işlemcilere ve ağ programlamaya kadar hemen hemen her şeyin yaratılması, dijital bilgilerin sıfıra yakın bir maliyetle hızlı ve kolay bir şekilde kopyalanabilmesine dayanıyordu. Kuşkusuz bu evrensel veri özelliğine dayanarak birçok bilgisayar ve ağ teknolojisi geliştirilmiştir.

Bilgisayar bilimcilerinin ve geliştiricilerin veri ekonomisinin diğer yarısını merak etmeye başlaması sadece zaman meselesiydi. Veriler kopyalanamazsa ne olur? Ya benzersiz bir veri parçası gibi bir şey olsaydı ve ya kullanıcıdan kullanıcıdan kullanıcıya aktarılabilirse? Bu sorular ve pratik cevapları, kopyalanamayan benzersiz verilerin dijital para olarak kullanılabileceğini açıkça ortaya koydu.

Başka tür dijital para birimleri olmasına rağmen, şifreleme tekniklerinin ilk uygulayan ve şifreleme tekniklerinin başlangıcını belirleyen Bitcoin idi. Çoğu insan bu tür dijital para birimleriyle ilgili çok az deneyime sahip veya hiç deneyime sahip değil, bu yüzden “Bitcoin nedir?” diye sorabilirler. Siz de Bitcoin’in nasıl çalıştığını bilmek isteyebilirsiniz. Kripto para birimlerini bu kadar benzersiz kılan temel teknoloji büyüleyicidir, ancak muhtemelen çoğumuz için en karmaşık konulardan biridir.

Bitcoin

Belirtildiği gibi, Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış ilk şifreleme parasıdır. Dolandırıcılığa karşı oldukça dirençli ve merkezi olmayan bir finansal sistem içinde kullanılan dijital bir para şeklidir.

Bitcoin’e para olarak bakıldığında, dağıtılmış (eşler arası) bir ekonomik sistemde çalışan dijital bir para birimi olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda, Bitcoin ayrıca BTC veya bitcoin olarak da adlandırılabilir.

Dijital para olarak, Bitcoin binlerce kod satırı ile korunur. Geniş bir geliştirici topluluğu tarafından düzenli olarak geliştirilen açık kaynaklı bir yazılıma dayanmaktadır. Başlangıçta, bu tür bir yazılım Bitcoin olarak da anılıyordu, ancak yanlış anlamaları önlemek için, başlıca Bitcoin istemci yazılımı 2014 yılında resmen Bitcoin Core olarak yeniden markalandı.

Bitcoin tek bir otorite veya kuruluş tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez, ancak dünyaya yayılmış birçok bilgisayar tarafından sürdürülür. Bitcoin ağı tüm işlemlerin organize bir listesini tutmaktan sorumlu olan, blockchain adı verilen dağıtılmış bir deftere dayanmaktadır. Bu işlemler bağlantılı bloklar halinde gruplandırılarak bir blok zinciri (genelde ingilizce adıyla blockchain olarak kullanılır) oluşturur.

Çeşitli nitelikleri ve işlevleri nedeniyle, farklı kavramlar olmasına rağmen, Bitcoin ile blockchain arasındaki farklar konusunda kafa karıştırdıklarını görmek oldukça yaygındır. Ama tam olarak blockchain nedir?

Blockchain

Temel olarak, bir blockchain genel muhasebe defterine veya düz bir veritabanına çok benzeyen bir seri kayıttır. Ancak benzersizliği, bu kayıtları doğrulamak ve korumak için kullandığı mekanizmadan gelir.

Eşsiz ve değiştirilemeyen veri sorunu, programcıları dijital depolamanın ilk günlerinden beri rahatsız etti. Bir diskteki veriler bu kadar kolay bir şekilde değiştirilebiliyorsa, hangisinin meşru ve doğru versiyon olduğunu kim söyleyebilirdi? Bu cevaplaması oldukça zor vir soruydu ta ki 1990 başlarında Stuart Haber ve W.Scott Stornetta ilk blockchainin prototipini yaratana kadar. Haber ve Stornetta’nın çalışmaları kesinlikle Hal Finney’nin ve diğer birçok bilgisayar bilimcisinin çalışmalarına ilham verdi ve sonunda Bitcoin yaratıldı. Bitcoin teknik incelemesi 2008 yılında Satoshi Nakamoto (takma ad kullanan birisi mi yoksa bir grup insan mı hala bilinmiyor) tarafından basıldı ve ilk blok 3 Ocak 2009’da çıkarıldı.

Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi

Bitcoin’in altında yatan teknoloji, verilerin ve işlemlerin bütünlüğünü korumak için tasarlanmıştır. İlk olarak, her işlem fonların bir defadan fazla harcanmaması için şifreleme teknikleri kullanılarak dijital olarak imzalanır ve doğrulanır. Geçerli olduğu doğrulanırsa, işlem madencilik olarak bilinen bir işlemle blok zincirine kalıcı olarak kaydedilir (daha fazla şifreleme içerir). Bu çok fazla ek çaba gibi görünebilir, ancak sistemin güvenliği açısında çok etkilidir. Bitcoin blok zincirinin değiştirilmesi, her bir kaydın birbirinden teker teker ayrılması ile olur; bu en güçlü bilgisayarlar için bile pratikte imkansız olan bir şeydir.

Blockchain teknolojisi

Bir diğer önemli güvenlik katmanı, verinin dünyadaki sayısız ağ düğümü (her biri blockchain verilerinin bir kopyasını tutan – ingilizce ya da bilgisayar literatüründe; network nodes) üzerinden dağıtılması gerçeğine dayanmaktadır. Bu, bir düğümde veri değiştirilebilse bile, diğer ağ katılımcılarının diğer kopyaların hiçbiriyle eşleşmeyeceği için bozuk kayıt olarak görğlecektir. Bu süreç, İş Kanıtı (Proof of Work) adlı bir fikir birliği algoritması tarafından yönetilir. Ek olarak, dağıtılmış bir sistem arızalara ve siber saldırılara karşı çok daha dirençlidir, çünkü geleneksel merkezi sistemler gibi tek bir veri merkezine dayanmaz.

Blockchain teknolojisi, bir dizi dağıtılmış defter girişi yoluyla da izlenebilen, merkezi olmayan ve kriptografik olarak güvenli bir dijital para birimi olarak Bitcoin oluşturulmasına yol açan benzersiz ve kopyalanamayan bir elektronik veri parçasını doğurdu. Bitcoin Protokolü, 21 milyondan fazla para basılmayacak şekilde tasarlanmıştır. Şifreleme hash fonksiyonlarına dayanan ve İş Kanıtı (PoW) konsensüs algoritması tarafından düzenlenen Bitcoin madenciliği sürecinde yeni paralar üretilir.

Başka bir deyişle, blockchain tüm işlemleri kaydeden ve değişiklik ve sahtekarlıklara son derece dirençli olan dağıtılmış bir defter görevi görür. Veritabanı kayıtları değiştirilemez ya da pratik bir hesaplama gücü olmadan bozulamaz. Bu nedenle, ağ “orijinal” dijital belgeler kavramını uygulayarak her Bitcoin’i benzersiz ve hesaplanamayan bir dijital para biçimi haline getirebilir.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır

Bitcoin ve diğer kripto paralar diğer bir deyişle altcoinler için alım ve satım işlemleri için yurt içi ve yurt dışı piysaları tercih edebilirsiniz; Komisyonlar ve uygulamaların birbirinden farklı olması sebebi ile yerli ve yabancı kripto para borsalarını iki ayrı yazıda inceledik;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.