Bulut Depolama Rehberi

30-40 yaş arası teknolojiyle ilgilenen insanlar zaman zaman eski floppy diskleri anıp, bugün kullandığımız hafıza kartı, flash bellekler ve haridici hard diskler ile teknolojinin nereden nereye geldiğinden bahsederlerken bir sonraki nesil ise bir resim, müzik veya herhangi bir dosyayı başka bir yere aktarırken veya taşırken neden herhangi bir cihaza ihtiyaç duyulduğunu anlamayacaktır. Çünkü onlar cloud storage denilen henüz Türkçede tam karşılığı olmasada bizim bulut bilişim veya bulut depolama diye çevirdiğimiz teknolojiye tam anlamıyla geçmiş olacaklar.

Bugün aralarında Google ve Microsoft’unda bulunduğu bir çok firma artık dosyalarınızı sanal olarak üstelik bir kısmını ücretsiz olarak depoluyorlar ve bu dosyalarınıza herhangi bir yerden ulaşmak için ihtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısı. Çünkü tek bir yerden yüklediğiniz dosyalarınızı desktop, laptop, akıllı telefon ve tablet pc’nizden senkronize etme şansınız var. Şunuda unutmayınki bulut depolama sistemleri back up almak için en güvenli yerler.

Eğer sizde dosyalarınızı sanal sunucularda saklamak ve bu dosyalara heryerden ulaşmak istiyorsanız işte size en iyi bulut depolama firmalarını anlattığımız bulut depolama rehberi;

 • GOOGLE DRIVE

www.drive.google.com adresinden indirebileceğiniz Google Drive, Gmail veya Google Docs kullananların işine oldukça yarayacak. Artık büyük dosyaları parçalayıp mail ile göndermek yerine Google Drive üzerinden paylaşılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google Drive sürücüsünü indirmek ve dosyaları sürücüye yüklemek. Bu dosyalar üzerinde yaptığınız değişiklikleri ise 30 gün öncesine kadar saklıyor Google Drive, yani bir nevi bir aylık back up hizmeti sağlıyor aynı zamanda.

Google Drive 30’dan fazla farklı formattaki dosyayı tanıyabiliyor. En güzel taraflarından biri ise dosyanın yüklendiği formattaki program o dosyayı görüntelediğiniz cihazda yüklü olmasa bile, Google Drive  dosyayı Google Docs’taki en uygun formata çeviriyor ve görüntülüyor.

Google Drive şimdilik PC ve Mac kullanıcıları ile Android cihazlar için kullanılabilir durumda ama Google en yakın sürede Iphone ve Ipad uygulamalarını çıkaracağını duyurdu.

Google Drive’ı bir kere bilgisayarınıza yükledikten sonra bir klasör açılıyor ve siz bu klasörün içine dosyalarınızı sürükle bırak ile atabilirsiniz ve artık bu dosyalarınıza Google profiliniz ile her yerden ulaşabilirsiniz.

Google Drive’ın fiyatına gelince ilk 5 gb depolama ücretsiz, 25 gb depolama aylık 2,49 usd, 100 gb depolama aylık 5 usd, 200 gb depolama aylık 10 usd ve 400 gb depolama 20 usd. Hala yeterli değil diyorsanız daha fazlasınıda satın alabilirsiniz.

 •  MICROSOFT SKYDRIVE

Microsoft SkyDrive sektöre ilk girenlerden ve arkasında Microsoft olması en büyük avantajı. Sonuç olarak iş döküman paylaşımına gelince bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemin büyük bir çoğunluğu Microsoft ve ayrıca Microsoft Office kullanımının yaygınlığından bahsetmeye bile gerek yok.

Skydrive 7 gb ücretsiz bulut depolama alanı sağlıyor. Microsoft verilerine göre ise bu alan kullanıcıların %99,94’ü için yeterli. 7 gb alan size 20,000 Office dökümanı, 7,000 fotoğraf depolama imkanı veriyor. Ekstra 20 gb için ise yıllık 10 usd, 50 gb için yıllık 25 usd ve 100 gb için ise yıllık 50 usd ödemeniz yeterli.

Skydrive’ı Windows ve Mac işletim sistemleri ile kullanabilirsiniz.  Ayrıca Windows işletim sistemli telefonlar ile Iphone ve Ipad uygulamalarıda bulunmakta.  Tek yapmanız gereken bir Windows Live hesabı açmak ve bu hesabı açmak söylemekten daha kolay.

Skydrive’ın en büyük avantajı office programlarının yaygınlığı sebebiyle format sıkıntısı yaşamaması ve dolayısla format değiştirmek zorunda olmaması. Word, PowerPoint veya  Excel dosyalarını paylaşabilir ve istediğiniz her yerde düzenleyebilirsiniz.

 • DROPBOX

Dropbox.com ismi bizim ülkemizde çok sık duyulmasada online depolama sisteminin atası sayılır. Windows, Mac ile uyumlu çalışabildiği gibi Linux ile de kullanılabilir. Ayrıca Iphone, Ipad, Android ve Blackberry uygulamalarıda bulunmakta.

Dropbox başlangıçta her ne kadar 2 gb ücretsiz depolama alanı versede önerdiğiniz her arkadaşınız için ekstra 500 mb kazanabiliyorsunuz. Ücretli kısıma gelince ise 50 gb için aylık 10 usd, 100 gb için aylık 20 usd ödemeniz gerekmekte.

Dropbox ününü kullanım kolaylığı ile kazandı. Dropbox ile herhangi bir kamera, tablet pc, SD card veya akıllı telefondan fotoğraf veya videolarınızı otomatik olarak aktarabilirsiniz ve bu fotoğraf veya videolarınızı Dropbox’daki link aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

 • SUGARSYNC

SugarSync bulut bilişim teknolojisini 2008 yılında tanıştırdı. SugarSync’in çalışmadığı platform yok desek yeridir. Windows XP, Wista, Mac işletim sistemleri ile Amazon Kindle, Iphone, Ipad, Android, Blackberry,Symbian ve Windows Mobile cihazları olan herkes kullanabilir.

SugarSync kullanmak isteyenler için ilk 5 gb ücretsiz. Daha fazla depolama alanı almak isteyenler ise 30 gb için aylık usd, 60 gb için aylık 10 usd ve 100 gb için aylık 15 usd karşılığında depolama kapasitelerini arttırabilirler.

Ayırca aklınızda bulunsun SugarSync bilgisayarınız kullanılamaz duruma geldiği taktirde dosyalarınızı serverları üzerinden takrar yükletebileceğinizin sözünü veriyor.

4 yorum

 1. can Yanıtla

  net disk
  50Gb yıllık 60 TL
  Sınırsız 120 TL

  http://www.bulutyedekleme.com/Urunler.html

  burada
  100 GB 100TL yıllık
  150 GB 150TL yıllık
  sınırsız 200 TL yıllık

  ben şuan mozy + dropbox + SkyDrive + Goodsync kullanıyorum Google Gdrive ve başka bir kaç programı daha tecrübe ettim google gdrive’ın mobil desteği olmadığından şuan kullanmıyorum onun yerine dropbox ve skydrive daha mantıklı Fakat GoodSync kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim çok esnek ve çok mükkemel bir program GoodSync: GDrive,SkyDrive gibi pekçok depolama platformunu bir arada kullanmanızı sağlıyor aynı zamanda yetmeyen depolama alanı için skydrive veya gdrive’dan ek alan satın alabiliyorsunuz ve yedekleme ve senkronizasyon işlemleriniz otomatik yapılıyor, yukarıdaki site google ve hotmailden çok daha ucuz fakat Goodsync ile birkaç hesabımı birleştirdim şuan için yaklaşık 100 Gb bedava bulut alanım var bu bana yetmez diyorsanız dediğim siteden sınırsız olanı almak en mantıklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.