E-kitap Yazarak İnternetten Para Kazanmak

İnternetten dijital satış sektörü giderek büyüyor ve e-kitap satışı bunun çok büyük bir kısmını oluşturuyor. En güzel tarafı ise bir maliyetinin olmaması, tek yapmanız gereken bilgi ve birikimlerinize biraz araştırma ve akademik bir dil eklemek. Eğer ben bunu yapabilirim diyorsanız işte size e-kitap yol haritası;

Konuyu Seçmek

Tabiki ilk yapmanız gereken yazacağınız kitabın konusunu belirlemek. Belki bir şeyin nasıl yapılacağının anlatıldığı veya genel bir probemin nasıl çözüleceğini anlatan bir kitap sizi başarıya götürebilir ama en önemlisi sizin ilgi alanlarınız, bilgi ve birikimleriniz ile örtüşen bir konu seçmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse:

  • Sıfırdan bilgisayar toplama yöntemi.
  • Başarılı iş görüşmeleri yapma teknikleri.
  • Çocuk gelişimi vb.

Gördüğünüz gibi üzerine e-kitap yazılabilecek konuların dar bir aralığı yok. Onlarca hatta yüzlerce konu üzerine yazabilmek mümkün ama tabiki insanlarında ilgisini çekebilecek bir konu olması satış rakamlarını yukarıya doğru çıkaracaktır. İnsanların en çok ilgilendikleri konuları öğrenmek için ise forumları kontrol edebiliriniz.

İnsanların ilgi alanlarını ve çözmeye çalıştıkları problemleri listelemek için biraz zaman harcadıktan sonra artık yapmanız gereken bunlardan hangilerinin sizin bilgi ve birikiminiz ile eşleştiğini belirlemek. İşin bundan sonrası sizin becerilerinizi kağıda dökme yeteneğinize kalıyor.

Kitabı Yazmak

Konuyu belirledikten sonra artık kitabınızı yazmaya başlayabilirsiniz. İlk hedefiniz en azından 30 sayfalık iyi bir içerik oluşturmak ama tabi daha fazlasını yazabiliyorsanız çok daha iyi olur. Her ne kadar  içerik sizin bilgi ve birikimlerinizden oluşsada biraz araştırma yapmak konuyu açıklarken olşabilecek boşlukları doldurmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yapabiliyorsanız resimlere anlatımı desteklemek avantajınıza olacaktır. Ayrıca elektronikde olsa bir kitap yazdığınızı unutmayın ve defalarca okuyarak yazım hatası olmamasına özen gösterin.

Kitabınızın yazımını bitirdikten sonra güzel bir kapak hazırlamanız ve PDF formatına dönüştürmeniz gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz bir çok ücretsiz program var, örneğin OpenOffice bu iş için biçilmiş kaftan.

Kitabı Satmak

  •  Online satış sayfası oluşturmak: Bunun için yapmanız gereken kendinize bir alan adı alıp bir hosting firması bulmak. Ardından kendinize bir web sitesi oluştumanız gerekiyor. Bunun için hazır format satan bir çok site var ama isterseniz GooMass Eğtim Kiti ile işe başlayıp hazır şablon online satış sitesi nasıl kurulur öğrenebilirsiniz.
  • Satış yapmanızı ve satışlarınızı arttıracak diğer bir faktörde satış ortaklığı programlarıdır. Dünyada bunun en güzel örneği Clickbank’dır. E-kitap (kişisel olanlar) gibi dijital ürünlerin büyük bir kısmı Clickbank üyeleri olan satış ortakları aracılığıyla Clickbank üzerinden satılır. Türkiye’de yaşayan ve Türkçe e-kitap yazmış biri için Clickbank kullanımı oldukça zor ve verimsiz olacaktır. Fakat Türkiye’de Xticaret bu işi oldukça başarılı bir şekilde yapmaktadır. Siteye Xticaret.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.