eBay ve Dropshipping

Günümüzde en çok online alışveriş yapılan sanal mağaza tartışmasız eBay’dir. İlk olarak bir açık arttırma sitesi olarak açılan eBay daha sonra “Buy It Now”  yani Hemen Al opsiyonu eklenerek aynı zamanda online alışveriş sitesine dönüştürüldü.  Ve eBay artık dünyanın uluslararası olarak en çok ürün alınıp satılan internet sitesidir.

Türkiye’de ise eBay’i 2 şekilde kullanabilirsiniz, birincisi kendi ürünlerinizi veya dropshipping yaparak toptancıların ürünlerini satabilirsiniz. İkincisi ise eBay den alışveriş yaparak istediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

eBay da Satış Yapmak

eBay da satış yapmak konusunu daha önce detaylı bir şekilde anlatmıştık (eBay da Satış Yapmak). Üyelik başlangıcı bir çetrefilli fakat bu ilk aşamayı atlattıktan sonra gerisi sizin satış yeteneğinize kalıyor. İsterseniz kendi ürünlerinizi, isterseniz dropshipping yaparak başka toptancıların ürünlerini satabilirsiniz. Mantık olarak Türkiye’deki Gittigidiyor.com ile aynı sistem, zaten eBay aynı zamanda Gittigidiyor’unda sahibi.

eBay ve Dropshipping

eBay üzerinden ticaret yapmanın bir yoluda dropshipping. Yıllık 49 usd den başlayan fiyatlar ile üye olabileceğiniz dropshipping siteleri olduğu gibi Dhgate.com ve Aliexpress.com gibi siteler üzerindende herhangi bir ücret ödemedende eBay üzerinden dropshipping yapabilirsiniz. Eğer üye olduğunuz veya olacağınız bir dropshipping sitesininde bulunan ürünleri satmayı planlıyor iseniz, ürünleri otomatik olarak eBay de listeleme opsiyonu olanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. İlk başlangıç olarak seçtiğiniz ürünü otomatik olarak eBay hesabınıza atabilmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.  Dropshipping yapmanın en güzel tarafı ise herhangi bir stok maliyetine katlanmıyor olmanız. Eğer ücretli bir üyelik seçerseniz sadece ödediğiniz üyelik aidatı dışında bir maliyetiniz oluşmayacak.

Dropshipping ve dropshipping firmaları hakkında detaylı bilgileri Dropshipping kategorisi altındaki yazılarımızda bulabilirsiniz.

eBay de satış yapmak isteyenler için birkaç ipucu

eBay de satışını yapacağınız ürünü veya ürünleri bulmak işin en kolay tarafı. Şunu unutmayınki 4 dolara aldığım ürünü 5 dolara satarım ve 1 üründen 1 dolar, ayda 100 üründen 100 dolar kazanırım gibi bir hesap maalesef  gerçeği yansıtmayacaktır. Özellikle dropshipping yapmak istiyorsanız ve yurt dışından bir dropshipping firması bulursanız, Türiye’de yaşadığınız için ürünleri toplu halde almak gibi bir şansınız olmayacaktır. Dolayısıyla siz ürünleri birer adet fiyatından satmaya çalışırken Amerikalı bir satıcı 100 adet alarak daha ucuza mal ederek daha ucuza satabilecektir. Fakat diğer bir taraftan eBay’de milyonlarca ürün satılıyor ve her zaman en ucuz olanı satılmıyor. Satıcının reytingininde çok büyük önemi var. Bu durumda belki  başlarda 2-3 dolarlık ürünleri zararına bile olsa daha ucuza satıp reytinginizi arttırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Diğer bir konu ebay de listeleriğiniz ürünün başlığı. Başlığınız ne kadar dikkat çekici ise satma ihtimaliniz o kadar fazla demektir.

Başlık haricinde ürününüzü dikkat çekici yapabilecek diğer bir detayda seçtiğiniz resim. Yapılan araştırmalara göre resimsiz veya kalitesiz bir resim ile listelelen ürünler alıcılar tarafından göz ardı ediliyor.

Son olarak bazı satıcılar ürün fiyatını çok ucuz gibi gösterip posta ücretini şişiriyorlar. Sakın  bu hataya düşmeyin, eBay de alıcılar ürünleri ucuzdan pahalıya sıralarken toplam maliyete göre sıralıyor yani ürünü fiyatını ucuz yapmanız ürününüzün listede en üst sırada çıkması anlamına geliyor. Ayrıca insanlar her zaman için ödeyecekleri toplam rakama bakarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.