Facebook Timeline-Zaman Tüneli ile Email Adreslerini Birleştiriyor

Facebook şimdide timeline-zman tüneli ile e-mail adreslerini birleştireceğini açıkladı. Aslında bu birleşmeden ziyade insanlara zorunlu bir Facebook email adresi tanımlama olarakda düşünülebilir. Yani Facebook hesabınıza ait adresinize ait bir Facebook email hesabınız yok ise Facebook tarafındn otomtik tanımlanacak. Örnek vermek gerekirse bize ait Facebook adresimiz www.facebook.com/teknolojionline.net ve teknolojionline.net/facebook.com email adresimiz hesabımıza bağlanacak.

Peki bunun sebebi ne? Fcebook’a sorarsanız 2010 yılının  kasım ayında  uygulmaya koyduğu e-mail sistemini SMS ve anlık mesajlaşma sistemlerini birbirine entegre ederek iletişim kolaylığı sağlamak olduğunu iddia ediyorlar. Bu sayede ziyaret ettiğiniz bir şahıs ve firma sayfasına ait kulanılabilir durumda olan e-mail adresinin ne olduğunu anlayabileceksiniz. Yine Facebook’a göre insanlar  e-mailin yeni dönemine hazırlar.

Fakat diğer taraftan dönen dedikodulara göre ise Facebook kendi sisteminde Google ve benzeri sistemlerin e-mail adreslerinin sistemde kullanılmasından rahatsız olmaya başladı. Ayrıca diğer taraftanda  bu sayedede bir türlü popüler hale getirmeyi başaramadığı e-mail sisteminin kullanılma oranını yükseltmeye çalışıyor.

Son olarak şunu söylemek lazım; aynen timeline-zaman tünelinde olduğu gibi hemen hem her değişikliği bir nevi zorlamayla kabul ettiren ve genelde insanlara alternatif  sunmayan Facebook bu seferde e-mail adresleri ile kullanıcı hesaplarını senkronize ederek Facebook’u neredeyse kapalı bir sistem haline getirdi. Kendi içinde birde İnternet Explorer veya Firefox tarzı bir tarayıcı entegre ederse sanırız çemberi tamamlamış olacak. Ama şuda unutulmamalıki diretilen her zoraki uygulama  Facebook’a karşı giderek büyüyen bir tepki doğuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.