Facebook Zaman Tünelinde İnternetin Tarihçesi

İnternet, ingilizce interconnected networks yani kendi aralarında bağlantılı adlar teriminin kısaltmasıında türetilmiş bir kelimedir. İnternetin tarihçesine ise kısaca bakmak gerekirse; aynı ağ üzerinden iletişim kuran bilgisayarlar ilk olarak 1950 yılında askeri bir ağ olan SAGE (Semi Automatic Ground Environment) sistemleri ve ticari havayolu rezervasyon ağı olan SABRE sistemlerinde (Semi Automatic Business Research Environment) kullanılmıştır. Bu da kısaca internetin ilk kullanımları demektir.1960 yılına gelindiğinde ise ARPA (Advanced Research Project Agency) Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma sistemleri içinde aynı ağdan haberleşmeyi sağlamak için ARPANET’i kurdu ve 1970 li yıllar ile birlikte internet denilen kavram gelişti gelişerek bizim bugün bildiğimiz halini aldı.

Buraya kadar olan kısım internetin özet tarihi fakat özellikle mobil ve web uygulamaları üzerine eğitimleri ile meşhur olan Grovo sitesi, Facebook sayfasındaki zaman tünelinde internetin tarihçesi için daha detaylı kronolojik bir çalışma yayınladı.

Grovo Facebook Sayfası‘nda internetin tarihçesi için biraz daha detaylı bir sıralamaya girerek 1536 yılında @ işaretinin ilk olarak kullanılmasından Napster’a, Wikipedia’dan WordPress’e, Myspace’den Facebook, Youtube, Reddit,  ve Instagram’a kadar tüm sıralamayı detaylı olarak belirtmiş.

Sıralamada ne ilginç detaylardan biri ise 1972 yılında e-mail sisteminin icat edilmesinin ardından 1978 yılında ilk spam mailin gönderilmesine bile değinilmiş olması.

Konuya daha sonra ayrı bir yazı ayıracağız ama burada Grovo‘dan da bahsetmek lazım. Bu firma internet sitesinde web ve mobil uygulamalar ile ilgili video kurslar veriyor. Kurslar bir yere kadar ücretsiz ama bir yerden sonra devam etmek için ücretli üyeliğe geçmek gerekiyor. Sitede Facebook, Youtube, Twitter, Instagram, Pinterest, Foursquare, WordPress ve Blogger gibi bir çok uygulamanın başlangıç ve ileri seviyedeki eğitim videoları bulunmakta. Baştan belirtelim sitenin Türkçe desteği yok ama bir göz atmak isterseniz adresi www.grovo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.