Felix Baumgartner Uzaydan Atlayarak Hız Rekorunu Kırdı

Avusturya’lı maceraperest Felix Baumgartner 9 Ekim salı günü havanın rüzgarlı olması sebebiyle gerçekleştiremediği rekor denemesini dün yani 14 Ekim pazar günü gerçekleştirdi.

Helyum balonuna bağlı bir kapsülün içinde yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile 128,000 feet yüksekliğe yani bildiğimiz ölçü birimiyle söylersek 39,000 metre yüksekliğe çıkarak atlayışını gerçekleştirdi. Stratosferden yaptığı bu atlayış sırasında saatte 1,342 km lik bir hıza ulaşan Felix Baumgartner rekor kırma amacına da ulaşmış oldu.

Daha önceki rekor 31,000 metreden atlayarak 988  km hıza ulaşan Joseph Kittinger tarafından kırılmıştı. Fakat Felix Baumgartner rakamlara bakıldığında tüm kategorilerde eski rekortmeni geride bırakamadı. Yeni rekortmen daha yüksekten atlamasına rağmen 4 dakika 19 saniyede yere ulaştı oysaki Kittinger’in yeryüzüne ulaşması 4 dakika 36 saniye sürmüştü.

Olayın bir başka yüzü ise Baumgartner’ın atlayışının aynı zamanda sosyal medya kapsamında da bir rekora sebep olmasıydı. Bu atlayış Youtube üzerinden canlı yayınlandı. Bu canlı yayın bir ara 7,1 milyon online izleyiciye ulaşarak farklı bir rekora da imza atmış oldu.

İşte Felix Baumgartner tarafından gerçekleştirilen uzay atlayışı;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.