Google 3D Harita Uygulaması Android İçin Hazır

Apple yakın zamanda IOS 6 ile Google haritalarını kullanmayı bırakacağını ve kendi 3D haritalarını kullanacağını duyurmuştu. Google ise buna karşılık olarak  Google 3D harita uygulamasını Andorid platformda üstelik offline olarak kullanıma sunacağını San Francisco’daki ofisinden bildirdi.

Google’ın 3D haritalarına getirdiği en büyük yenilik ise offline olarak kullanılabiliyor olması. Yani gideceğiniz yeri belirleyin, internet veya şebeke bağlantınız var iken harita üzerinde işaretleyin. Böylece gideceğinizi yerin haritasını cihazınıza download edebilecek ve daha sonra wi-fi veya şebeke internetine ihtiyacınız olmadan görüntüleyebileceksiniz.

3D Google Earth map uygulamasının diğer bir yeniliği ise Tour Guide (Tur rehberi) adı verilen özellik.  Tour Guide ile istediğiniz bir bölgeyi seçebiliyor o bölgenin modellenmiş görüntüsünün üzerinden havadan kuşbakışı bir sanal tur atabiliyorsunuz. Google Erth ürün müdürü Peter Birch’in deyimiyle Google bir tür sihir yapmaya çalışıyor.

3 boyutlu kuşbakışı görünümün demosunun bile oldukça büyüleyici olduğu söyleniyor. 3D modelleme Google’ın sahip olduğu uçakların üzerine yerleştirilen özel tasarım kamera sistemlerinin farklı açılardan aldıkları görüntülerin daha sonra bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş.

İşin ilginç tarafı ise Google’ın bunu Apple’ın Worldwide Developer Conference etikinliğinden 1 hafta önce duyurmuş olması. Çünkü Apple’ın bu etkinlikte IOS 6 ile artık Google Maps uygulamasını değil kendi 3D harita uygulamasını kullanacağını resmi olarak duyurması bekleniyordu. Apple 2007 yılında Iphone’u kullanımı sunduğundan beri Google Maps IOS içerisinde kurulu geliyordu.

Apple’ın ile Google’ın arası  2008 yılında Google’ın akıllı telefonlar için Android işletim sistemini çıkarmasıyla bozulmaya başlamıştı. Şimdi ise harita rekabeti ile savaş iyice kızışacağa benziyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.