Google+ ve Google’ın Başarısız Sosyal Medya Uygulamaları

Google günümüzün en çok kullanılan arama motoru ve bunu herkes bilir fakat aslında Google bir arama motorunun çok ama çok ötesindedir. Sadece bireysel kullanıcılar için değil aynı zamanda işletmeler için bile bir çok uygulamayı bünyesinde barındırır. Hatta Google ile kendi alan adınızı kullanarak Blogger üzerinden bir site veya blog bile host edebilirsiniz, hemde ücretsiz.

Fakat konu sosyal medya olunca Google bir türlü istediği etkiyi gösteremedi ve eğer video paylaşım sitesi Youtube’u konu dışında tutarsak, bir çok uygulaması başarısızlık ile sonuçlandı veya popüler olmayan uygulamalar arasındaki yerini aldı. Bugün ise Google son silahı Google+ ile kendine bir yer edinmek istiyor. Şimdi Google+’a bir göz atmadan isterseniz Google’ın başarılı olamayan sosyal medya uygulamalarına bir bakalım;

  • Orkut

Orkut 2004 yılında kullanıcılara sunulan bir sosyal paylaşım uyuglamasıydı ve Facebook Harvard öğrencileri için online olmadan tam bir ay önce faaliyete geçirilmişti. Biz böyle şeylerle ve kişilerle gururlanmayı pek beceremeyiz ama yaratıcısıda bir Türk, Orkut Büyükkökten’dir. 1977 Konya doğumlu olan Orkut Büyükkökten Bilken Üniversitesi mezunu olup yüksek lisansını Stanford Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bizde pek dile getirilmemesinin en büyük sebeplerinden biri ise muhtemelen gay olması ve gay evliliğin serbest olduğu Kaliforniya’da gay evlilik yapmış olmasıdır. Bu Google mühendisinin düğün töreninde davetliler arasında o zaman Google yöneticileri arasında olan günümüzün Yahoo CEO’su Marissa Mayer’de bulunmaktaydı.

Bu kadar magazinden sonra konumuza dönmek gerekirse; Google sosyal medyanın bugün geleceği noktayı tahmin edemediği için günümüzün popüler sosyal paylaşım aracı Facebook’dan bir adım önde olmasına rağmen koltuğu ona kaptırmıştır. Üstelik Orkut Brezilya ve Hindistan’da son derece popüler ve 100 milyonun üzerinde kullanıcısı var fakat eğer Amerika ve Avrupa’da yoksanız maalesef popüler olamıyorsunuz.

  • Dodgeball

Muhtemelen Dodgeball’ı hiç duymadınız, sorun değil sizde büyük bir topluluğa dahilsiniz. Dodgeball bir mobil check-in uygulaması idi. 2005 yılından Dennis Crawley tarafından yaratılmıştı. Google aslında tam olarak aradığını bulmuştu ama farkında değildi ve Dodgeball’a yatırım yapmadı. 4 yıl sonra uygulama kapatıldı, peki Dennid Crawley ne yaptı? Kendisine FourSquare adında bir uygulama yarattı. Hikayenin ger kalanını zaten biliyorsunuz.

  • Jaiku

Google Jaiku ile 2006 yılında tanıştırdı insanları. Jaiku’yu çoğu kişi duymadı ama 140 karakter limitli bir paylaşım uygulamasıydı. Yani Twitter yokken Jaiku vardı ama yine yatırım yapmadı ve sonuç malum. Bugün Twitter’ın yerini alabilecek olan Jaiku tarih oldu ve Twitter en çok kullanılan sosyal paylaşım araçlarından biri. Kimbilir bugün belki Tweetlemek yerine Jaikuluyor olabilirdik.

  • Wave

Email, hızlı mesjalaşma ve fotoğraf paylaşımının bir karışımı olan farklı bir uyulamaydı Wave. 2009 yılında çıktı, 2010 ağustosta durduruldu ve nisan 2012’de tüm data ve profiller silindi.

  • Buzz

Buzz Gmail içine entegre edilmiş Twitter benzeri bir uygulamaydı. Google Buzz ile şubat 2010’da tanıştırdı, 2011 sonunda ise çok fazla Buzzlayan olmayınca sandığa kaldırıdı.

Gelelim Google+ konusuna, kendisi başlı başına ayrı bir çalışma. Dolayısıyla Google+ için Google+ ve Facebook başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.