Google’ın uProxy Projesi Sansürsüz İnternetin Yolunu mu Açıyor?

Google yeni projesi uProxy ile sansürsüz internetin kapılarını mı açıyor? Washington Üniversitesi ve Brave New Software tarafından geliştirilen ve Google tarafından desteklenen proje hayata mı geçiyor?

uProxy Projesi Nedir?

uProxy bir tarayıcı eklentisi ve eklentiyi kuran kullanıcıların birbirlerinin sunucuları üzerinden internete bağlanmalarına imkan veriyor. Şimdilik sadece Chrome ve Firefox için Beta olarak duyurulan uProxy eğer hayata geçerse sanal dünyanın çerçevesini sonsuza kadar değiştirebilir gibi gözüküyor.uProxy

uProxy eklentisini kuracak kişi tabiki sunucularını herkese açmış olmayacak, sadece güvendiği ve arkadaş listesinde bulunan kullanıcılara izin verecek.

uProxy Nasıl Çalışır?

uProxy nasıl çalışıyor size en basit yoldan anlatmaya çalışayım. Mesela eklenti bende ve yurtdışında örneğin Londra ve Berlin’de yaşayan arkadaşlarımda kurulu. Ben bir siteye girmek istiyorum fakat erişim Türkiye’de engellenmiş durumdu. Bu durumda uProxy eklentisi sayesinde Londra ve Berlin’deki arkadaşlarımın sunucuları üzerinden o siteye girebileceğim. Çünkü siteye erişim sadece Türkiye’den kısıtlanabiliyor.

Google bu eklentiyi bir tür kişisel VPN hizmeti olarak tanımlamış. Google’ın söylediğine göre uProxy eklentisi veri kaydetmiyor, IP saklamıyor ve gizli dosya paylaşımına izin vermiyor, sadece kısıtlamayı ve yasakları engelleyen güvenli internet hizmeti sağlayan bir proje.

DİPNOT; Google’ın bu projesi gerçek anlamda bir hizmet mi yoksa Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı NSA‘nın şu an için kolaylıkla erişemediği Çin, Kore ve Vietnam gibi gibi sıkı yasaklarla kısıtlanmış ülkelerin ağlarına erişim için bir araç mı orasını bilemiyorum. Angry Birds uygulamasından bile veri toplayan NSA’nın bu proje ile neler yapabileceğini hayal etmek çok zor değil sanırım.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.