Halka Arz Edilen En Büyük Teknoloji Firmaları

Günümüzün en popüler konusu sanırız Facebook‘un halka arzıdır doğal olarakda tüm yabancı ve yerli basın bundan bahsediyor. Normalde beklenti hisse başı 28-35 dolar arası iken Facebook bugün 421.233.615 adet hissesini hisse başı 38 dolardan Nasdaq’ta işleme açıyor ve bu arzdan yaklaşık olarak 16 milyor dolar gelir elde edeceğinden bahsediliyor. İnternet sektöründe şimdiye kadar en büyük halka arz 2000 yılında 1,91 milyar dolar ile Genuity ve 2004 yılında 1,67 milyar dolar ile Google tarafından gerçekleştirilmişti ve aradan geçen 8 yılın ardından Facebook bu rakamın neredeyse 10 katına yaklaşan bir halka arz gerçekleştiriyor.

Facebook‘un halka arzı bir çok ekonomi ve teknoloji medyasında sanki Facebook Google‘a karşı çok büyük bir zafer kazanmış gibi bir havada anlatılıyor ama halka arz her zaman bekleneni veriyor mu? Rakamlardan bahsederken her şey çok güzel gözüküyor fakat gerçekte durum nasıl? 

Bu zamana kadar halka arz edilen internet firmalarından sadece Google, Alibaba, Yandex, Shanda Games ve Linkedin’in şirket değerleri arttı büyük bir kısmı ise değer kaybetti. Hatta haziran 2010’da 1,91 milyar dolar halka arz eden Genuity sadece 3 yıl sonra iflas korumaya başvurdu ve Level 3 Communications tarafından satın alındı.Tam tersi bir örnek vermek gerekirsede Alibaba hisseleri halka arz edildiği gün % 190 değer kazandı.

Sonuç olarak bekleyip görmek lazım, Facebook‘un halka arzı kendisine yarar mı yoksa zarar mı getirecek. Hoş bu kadar şaşalı bir reklam furyasından sonra o hisselerin en azından bir süre için değer kaybetmesi mümkün mü, sanki değil gibi.

İşte son yıllarda halka arz edilen en büyük teknoloji ve internet firmaları.

 

[table “31” not found /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.