İnternet Üzerinden Görüşme Yapmak İçin En İyi 5 Uygulama

İnternet üzerinden görüşme yapmak günümüzün en ucuz iletişim fırsatlarından biri. İsterseniz sesli konuşma programı isterseniz ise görüntülü chat programı kullanabiliriniz.

Icq, MSN derken teknoloji son olarak VOIP’e kadar uzandı. Peki VOIP nedir? VOIP internet üzerinden yapılan görüşmeler için kullanılan ingilizce ismi Voice Over Internet Protocol olan teknolojinin kısa adıdır. Türkçeye çevirmek gerekirse en basit anlatımla internet üzerinden ses transferi denebilir ama teknoloji aslında sadece sesli görüşme ile sınırlı değil.

Bu uygulamalar sayesinde voip teknolojisi kullanan programlar üzerinden ücretsiz online uluslararası ve yerel telefon görüşmeleri yapabilir, chatleşebilir, görüntülü görüşebilir ve hatta online toplantılar düzenleyip konferans görüşmeleri bile yapabilirsiniz. En güzel tarafı bir çoğunun ücretsiz bir kısmının ise çok ucuz olması. Sizde VOIP teknolojisinden faydalanmak istiyorsanız işte size internet üzerinden görüşme yapmak için en iyi 5 uygulama;

SKYPE

Muhtemelen bilgisayar kullananan herkesin en azından duyduğu ve şu anda  VOIP teknolojisinin tartışmasız lideri. Skype ile bilgisayar veya mobil cihazlar üzerinden görüşme, anlık mesajlaşma ve video konferanslar yapabilirsiniz. Skype tüm Windows, Mac OS X, Linux ve Iphone kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Skype to Skype özelliği ise özellikle uluslararası çalışan işletmeler için son derece faydalı. Telegeography Research tarafından yapılan araştırmaya göre 2009 yılından yapılan uluslararası görüşmelerin %13 gibi büyük bir kısmı Skype üzerinden gerçekleştirilmiş.

Eğer her iki tarafında cihazında Skype kurulu ise Skype to Skype sayesinde ücretsiz chat ve görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Ama Skype’ın sunduğu hizmetler sadece bunlarla sınırlı değil. Ücretli tarifelereden birini seçerek Skype üzerinden telefon görüşmesi yapabilir ve SMS gönderebilirsiniz.

Kullandığın kadar öde tarifesi ile dakikasi 0,019 euro’dan telefon görüşmeleri yapma şansınız var. Aylık tarife satın almak isterseniz ise dakikası 0,009 euro’ya kadar düşüyor. İşetmeler için ise konferans görüşmeleri ve online toplantı yapmak için Skype Permium aylık 2,99 euro’dan başlıyor. Tüm detaylı bilgileri www.skype.com adresinden Türkçe olarak alabilirsiniz.

GOOGLE HANGOUTS

Google arama motorları arasındaki hakimiyetini kaybetmek bir yana her geçen gün giderek daha fazla arttırıyor. Bunun en büyük sebebi ise sağlamış olduğu alternatif ürünler. Örneğin Google Maps tartışmasız sektörünün en iyisi, ayrıca sosyal medya da yavaş yavaş ayağa kalkan Google+’da şimdilik Facebook için olmasa da  diğer sosyal paylaşım ağları için ciddi bir tehdit olmaya başladı bile.

Google internet üzerinden en iyi görüntülü konuşma programları arasına da bir ürününü sokmayı başarmış durumda. Programın adı Google Hangouts ve şu an itibariyle Skype için en ciddi rakiplerden birisi. Google Hangouts için tek ihtiyacınız internet bağlantısı ve ekleyeceğiniz arkadaşlarınız.

Google Hangouts’un en büyük avantajlarından biri 10 kişiye kadar görüntülü konuşma yapabiliyor ve hatta hangouts video partileri yapabiliyorsunuz. Diğer bir avantajı da zaten çoğu kişinin bir Google hesabının olması, dolayısıyla yeni bir hesap veya üyeliğe ihtiyacınız olmadan kullanabiliyor olmanız.

PALTALK

Paltalk bir tür online chat programı. Arayüzü oldukça kullanışlı olan Paltalk görüntü olarak biraz Skype’ı andırıyor gibi ama özellikler ile daha çok MSN’e benziyor. Paltalk ile aynen MSN’de olduğu gibi durmunuzu belirtebilir ve offlline kontağınıza mesaj gönderebilirsiniz. En güzel tarafı ise ICQ, MSN, AIM (AOL Instant Messenger- bizde pek yaygın olmasada Amerika’da çok popüler) ve Yahoo kontaklarınız ilede bağlantı kurabilir ve chatleşebilirsiniz.

Her zaman hareket halinde online olanlar ise Iphone, Android ve Blackberry için var olan mobil uygulama sayesinde Paltalk’ı herzaman heryerde kullanabilirler. www.paltalk.com adresinden (Türkçe desteği mevcut) üye olduğunuz takdirde videolu sohbet odalarına katılabilir, sosyal ağ kontaklarınız ile görüntülü konuşabilir, videolu chatleşebilir, 200 mb’a kadar olan dosyalarınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca dünyanın heryerinden üyelerin resimli profillerine göz atabilir ve ilgi alanlarınıza göre uluslararası arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

VOIPBUSTER

Voipbuster ücretsiz VOIP teknolojisini en iyi kullanan uygulamalardan bir tanesi. Kullandığı güncel teknoloji sayesinde size son derece kaliteli sesli görüşme imkanı sunuyor. Voipbuster ile bilgisayardan bilgisayara, bilgisayardan telefona, telefondan telefona görüşme ve telefona SMS atma seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz. 

Voipbuster ile bilgisayardan bilgisayara yaptığınız görüşmeler ücretsiz. Fakat en büyük avantajı dünya üzerinde bir çok destinasyonu bilgisayardan telefona ücretsiz aramanız mümkün.  Şimdilik ücretsiz ülkelerden bazıları şunlar; Amerika (cep telefonları), Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Malezya, Hollanda, Yeni Zellanda, Rusya (Moskova), İspanya, İsviçre ve daha fazlası.

Voipbuster ile telefondan telefona uluslararası görüşmeleri indirimli yapabilme imkanınızda var, örneğin Amerika’yı telefondan telefona aramanın dakikası 2 cent (arama başına 5 cent standart ücreti ayrıca alınıyor), eğer sms göndermek isterseniz sms başına 7,4 cent ödemeniz yeterli. Henüz Türkçe desteği yok ama diğer tarifeleri görmek ve üye olmak isterseniz www.voipbuster.com sitesini ziyaret etmeniz yeterli. PICOPHONE

Picophone VOIP teknolojis kullanan en basit internet telefon uygulamarından biridir. Picophone ile sadece konuşabilir ve chat yapabilirsiniz, fakat görüntülü konuşma yapamaz, dosya transfer edemez, SMS gönderemezsiniz. O zaman neden kullanalım derseniz sebebini söyleyeyim; Picophone sadece konuşma ve chat için yapıldığı için en basit yazılım kullanılmıştır. Dolayısıyla kullanmasıda çok kolay ve bilgisayarınızın işlemcisinide hiç yormaz. En basitini kullanayım diyorsanız Picophone’u deneyebilirsiniz. Maalesef sitesinin Türkçe desteği yok ama denemek isterseniz http://www.vitez.it/picophone/index.html adresinden indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

VENTRILO

Ventrilo VOIP teknoloji kullanan uygulamalar arasından en iyi ses kalitesine sahip fakat işlemciyi en az yoranların başında gelir. Kullanıcısına ses ayarlarını açarak herkesin istediği şekilde kullanmasını sağlaması en büyük avantajlarından biridir. Görsel ve işitsel tüm kontrolu kullanıcıya verir, bu sayede kişileştirme imkanınız bulunur. Tüm bu avantajlarının yanında kurulumu biraz teknik bilgi gerektiriyor. Hallederim diyorsanız uygulamaya www.ventrilo.com adresinden ulaşabilirsiniz.

[yop_poll id=”1″]

2 yorum

  1. semra uysal Yanıtla

    itelmobiledialer
    Vestel Telekomun programi.Kullaniyorum, dunyanin heryerini ucuza aratiyor.Ucretsiz kullanici adi ve sifre veriyor.Cok memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.