Merkezi Belli Olmayan Sanal Para- Bitcoin

Merkezi belli olmayan sanal para birimi bitcoin çılgınlığı giderek büyüyor. Herhangi bir finansal kuruluşa bağlı olmayan bu sanal para birimini tarif etmek aslında biraz zor ama bitcoin nedir diye soranlarada yardımcı olmaya çalışalım.

Bitcoin nedir?

Bitcoin nakit paranın P2P versiyonu olarak adlandırılabilir diğer bir deyişle tüm finansal kurumlardan bağımsız bir elektronik para birimi. Bitcoins takma adlar kullanılarak bir kaynaktan diğer bir kaynağa herhangi bir finansal kuruluş veya hükümetin kontrolü olmadan transfer edilebiliyor. Şu anda işlem hacmi 8 milyon bitcoine dayanmış durumda ve toplam arzın 21 milyon bitcoinde durdurulacağı bildirilmiş.

Sistem torrent mantığında olduğu gibi sanal paranın ağa bağlı olan kullanıcılar üzerinden dolaştırılması esasına dayanıyor. Dolayısıyla kaynak ve alıcı sadece kendileri tarafından bilinebiliyor. Birim değeri arza, dolayısıylada ağdaki kullanıcı sayısına göre dalgalanabiliyor. Başlangıçta 1-2 sent olan fiyatı bir ara 32 dolara kadar yükselmiş, şimdi ise 5 dolar seviyelerinde. Bu kadar yüksek dalgalanmada spekülatif hareket şüphelerini arttırıyor tabiki.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Öncelikle www.bitcoin.org sitesinden öncelikle programı indirmeniz gerekiyor. Torrent veya emule tarzı olan bu program ile ağa bağlanıyorsunuz ve bilgisayarınızda otomatik bir sanal cüzdan (wallet) oluşuyor. Diğer bir yöntem ise Flexcoin, Instawallet ve Mywallet ile online cüzdanda oluşturabilirsiniz ama şifrenizi asla kaybetmemelisiniz. Oluşturduğunuz bu cüzdan aynı zamanda sizin parayı alacağınız sanal adresiniz olacak.

Bitcoin nasıl alınır?

Harcamak için Bitcoin almak biraz daha karışık, Bitcoin elde etmenin bir kaç yolu var;

  1. Bonus programlar katılarak küçük miktarlarda biriktirebilirsiniz. Bonus programlara freebitcoins.org veya iwantfreebitcoins.com tarzı sitelerden ulaşabilir ve reklamlar, anketler, teklifler aracılığıyla veya başka kullanıcıları yönlendirerek bu bonusları elde edebilirsiniz.
  2. Diğer bir yöntemde bitcoin satın almak. Hesabınıza bitcoin yüklemek için Mt.Gox, Intersango, Cavirtex ve GetBitcoins (USA) sitelerini kullanabiliyorsunuz. Bu hesaplara bitcoin aktarmak için ise farklı platformlar var. Örneğin Mt.Gox’u kullanacaksanız önce üye oluyorsunuz daha sonra ister banka transferi ile isterseniz Dwolla veya Bitinstant gibi 3.parti platformları kullanarak nakit karşılığı bitcoin satın alabiliyorsunuz.

Bitcoin nerelerde kullanılır?

Bizim ülkemizde yok ama dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve restoranlar mevcut ve bu yerlere Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator üzerinden ulaşılabiliyor. Ayrıca bitcoinleri Spendbitcoins.com üzerinden Amazon, Godaddy ve iTunes gibi sitelerde ve Bitcoincodes.com üzerindende Xbox ve Gametime ürünleri için kullanabiliyorsunuz. Eğer müzik, wallpaper ve oyun benzeri downlad edilebilen ürünler için kullanmak isterseniz coindl.com sitesini kullanabiliyorsunuz.

Fakat bitcoinin kullanım amacının farklı olduğu ve bu tür işlemlerin paravan olarak kullanıldığına dair söylentiler var. Dedikodulara göre özellikle deep web yani derin internet denilen sanal alemde uyuşturucu ve seks trafiğinde kullanılıyor ve şimdide kullanım alanı web cam üzerinden striptiz ve sanal seks sektörüne doğruda genişlemiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.