Online Fotoğraf Düzenleme Programları 3 – Phixr

Phixr diğer flash tabanlı sitelerin aksine, HTML tabanlı online bir  fotoğraf düzenleme sitesidir.  Son derece kullanıcı dostu ve kullanımı kolay olan Phixr ile fotoğraflarınızı düzenlemek için bilgisayarınızdan veya bir web sitesinden fotoğrafı seçmeniz yeterli, gerisi çok ama çok basit.

Öncelikle şunu belirtmek lazımki siteyle ilgili eleştirilebilecek 2 nokta var;

Birincisi siteye girer girmez reklam ile dolu olması ama neyseki bu reklamlar sitenin kullanımını engelleyecek yerlerine yerleştirilmemiş. Üstelik ücretsiz olduğu düşünüldüğünde bu gözardı edilebilecek bir nokta.

Diğeri ise sitenin ana sayfasında genel koşul ve şartları kabul etmeniz isteniyor. Ana şart sitenin kurumsal veya ticari amaçla kullanılmıyor olması. Bu amaçlarla kullanmak istiyor isenizde yazılı izin almanız gerekiyor. Ama tamamiyle kişisel kullanacak iseniz Pihxr size hizmet vermeye hazır.

Phixr ile herhangi bir fotoğrafı düzenleyip, upload edip sonrada aralarında Facebook, Photobucket ve Webshots‘ında bulunduğu 18 ayrı sosyal ağda paylaşabilirsiniz.

Phixr diğer online fotoğraf düzenleme siteleri gibi size örnek resimler veriyor ve bu örnek resimler üzerinde ustalaşana kadar pratik yapabiliyorsunuz. Böylece kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman kendi resimlerinizi düzenlemeye bşlayabilirsiniz. Phixr tarafından size verilen diğer bir opsiyon ise e-mail özelliği. Resimlerinizi düzenledikten sonra e-mail ile arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz ama bunun için kullanıcı olarak giriş yaptıktan sonra  settings (ayarlar) kısmından gerekli düzenlemeyi yapmanız gerekiyor.

Phixr aynı zamanda Zazzle.com ile ortak çalışıyor. Özel tasarım ürünler satılan bu sitede ürünleri Phixr‘ı kullanarak kendi istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Gerçi bu sitenin Türkiye’de kullanıcısı olmadığını düşünürsek bu uygulamayı Phixr tarafından bize sağlanan bir ayrıcalık olarak görmek pek mümnkün değil.

Phixr ile fotoğraflarınızın renkleriyle oynayabilir, kesebilir, çerçeve, kamera veya lens efektleri, farklı fontda yazılar ekleyebilir, fotoğraflarınız kart postala, tebrik kartlarına dönüştürebilir va hatta eğlence amaçlı konuşma balonu bile ekleyebilirsiniz. Baştada dediğimiz gibi kullanımı çok kolay, tek yapmanız gereken www.phixr.com adresininden siteye gidip bir fotoğraf yüklemek. Gerisi hayal gücünüz ve yaratıcılığınıza kalmış. Bu arada baştan uyaralım, maalesef sitenin Türkçe desteği yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.