Satış Ortaklığı-Affiliate Marketing Nedir?

Satış ortaklığı sistemi (Affiliate Marketing) hakkında bilgi sahibi olabilir, bu sistem ile zaten para kazanıyor olabilirsiniz. Ancak ister bu sisteme yeni başlamış veya başlayacak biri olun, ister iyi bir kazanç elde ediyor olun; her zaman kazandığınızdan çok daha fazla kazanabilirsiniz.

Şimdi biraz satış ortaklığı sisteminden (Affiliate Marketing) bahsedelim, satış ortaklığı-affiliate marketing nedir?

Türkçeye satış ortaklığı veya satış ortaklığı pazarlama sistemi olarak çevirebileceğimiz Affiliate Marketing ifadesi, İngilizceden gelmekte olup, anlamca bir şirkete veya kişiye bir yada birden fazla satış ortaklarının, bu şirketler adına hizmet, ürün satması veya müşteri sağlaması karşılığında bu hizmetlerin şirketler tarafında ücretlendirilmesi işlemi ile meydana gelen alışveriş uygulamasına verilen isimdir.

Affiliate Marketing sistemini oluşturan 4 temel öğe vardır;

* A: Sağlayıcı (Firma veya Birey)
* B: Satıcı (Aracı Kurum veya Birey)
* C: Ürün (Servis, Fiziksel Ürün, Dijital Ürün (Yazılım, e-kitap vs.) )
* D: Alıcı (Müşteri)

Satış Ortaklığı Programı sağlayıcı firma – ki bu bir kişi ya da şirket de olabilir – satıcı arasındaki bir gelir paylaşım sistemidir. Bu sistem arkasındaki ana fikir çok basit bir temele dayalı olup, sistem olarak ise oldukça işlevseldir; Ürün satan üretici (sağlayıcı) firma, ya da kişi, onların ürünlerini her satışınızda size komisyon olarak kar marjlarından belli bir oran verir. Danışıklı olarak her iki tarafa da kazandıran bu sisteme Satış Ortaklığı (Affiliate) denir.

Satış Ortaklığı programları başlangıç seviyesindeki satıcılar için onları çok az bir riskle bu işe girmelerinde cesaretlendirirken henüz bu aşamada bile çok yüksek gelir elde etme imkanı sunarlar.

 

Katılabileceğiniz yüzlerce %20 ‘lerden %70 oranlarına kadar komisyon veren programalar var. Hepsine katılabilirsiniz. Ama önemli olan kendinize ve ziyaretçilerinize uygun olan programı seçmek.

Ne kadar kazanabileceğine küçük bir örnek verelim:

Satış başına ortalama 15 dolar kazanacağınız 10 ayrı satış ortaklığı programına katıldığınızı varsayalım. Her program için günde 1 ürün sattığınızı düşünelim.

10(ürün) x 15$ = 150$ (Günlük Kazancınız)
7(gün) x 150$ = 1050$ (Haftalık Kazancınız)
4(hafta) x 1050$ = 4500$ (Aylık Kazancınız)

Kötü bir senaryo hazırlayalım:

Satış başına ortalama 15 dolar kazanacağınız 10 ayrı satış ortaklığı programına katıldığınızı ve her program için sadece haftada 2 ürün sattığınızı varsayalım. Bu durumda;

2 ürün x 15$ = 30$
10 x 30$ = 300$ (Haftalık Kazancınız)
4 x 300$ = 1200$ (Aylık Kazancınız)

Not: Eğer satış ortaklığı programlarına yeniyseniz bu rakamların gerçek olamayacağını düşünmeniz muhtemeldir. Ancak daha önce bu programlardan birine katılarak satış gerçekleştirdiyseniz bu rakamlarım çok daha yukarı çıkabileceğini zaten biliyorsunuzdur.

Tüm bunların mümkün olup olamayacağını sorgulamaya mı başladınız? Şöyle bir düşünün! İnternette milyonlarca, hatta milyarlarca site var. Yüzbinlerce şirket ürünlerini internetten pazarlamaya çalışıyor. Bu pazar o kadar büyük ki her şirket internetten milyonlarca dolar kazanabileceğinin farkında. Ama bu pastadan pay alması için çok çalışması ve on binlerce çalışanı olması lazım. Ancak bu mümkün değil. İşte bu noktada bu şirketler ve ürününü satmak isteyen kişiler karlarını sizinle paylaşarak hem kendileri kazanmak istiyorlar, hem de size para kazandırıyorlar. Kaldı ki interneti kullanan insan sayısı, internetin işlem hacmi ve internetteki dönen para hacmi her gün büyüyor. Dünya tarihindeki en güçlü pazarlama aracı artık internet. Sağladığı imkanlarla herkesin, her hangi bir yerde ürününü pazarlayabileceği bir platform ve isteyen herkes için etkili bir pazarlama aracı. Herhangi bir bilgisayar ve internet bağlantısı yeter. Dünyanın herhangi bir köşesindeki bir müşteriye ulaşabilir ve büyük satışlar yapabilirsiniz. Artık pazarlamanın yeni platformu internet, yeni sistemi ise Satış Ortaklığı Sistemi.

Online satış otaklığı sisteminin en iyi yanlarından bir diğeri ise sistemi bir kere oturttuktan sonra artık kendi kendine işliyor olmasıdır. Yani sisteminizi otomatiğe bağladıktan sonra günlük 1 saat çalışmayla bile ayda binlerce dolar kazanamıyor olmanız için hiçbir neden yok. Unutmayın ki ticaretin temeli çok çalışmaya değil iyi planlamaya dayalıdır. Ebetteki çok çalışmak size daha çok kazandıracaktır: Fakat akıllıca attığınız adımlar ve iyi planlamalarınız sayesinde herkesten çok daha önde olabilir ve çok daha fazla kazanabilirsiniz.

Online satış ortaklığı programlarının en iyi yanlarından bir tanesi de kendi ürünlerinizi üretmeye ihtiyacınızın olmamasıdır. Ayrıca bir ürünü sattıktan sonra o ürünü satın alan kişiyle tüm ilişkiler, satın alma süreci sonrası olası şikayetler veya sorunlar, ürünün gönderilmesi gibi tüm işler ürünün sahibi tarafından yürütülür. Size düşen kısım sadece müşteriyi bularak satış sayfasına göndermektir. Gönderdiğin müşteri bir ürün satın alınca sen para kazanıyorsun, onlarda.

3 yorum

  1. Geri bildirim: En İyi Satış Ortaklığı Firmaları-Maxgelir.com

  2. Geri bildirim: Türkiye'de Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı

  3. Geri bildirim: Satış Ortaklığı - Affiliate Marketing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.