Satış Ortaklığı – Affiliate Marketing

İnternetten para kazanmanın en kolay ama uzun sürebilecek yollarından biri affiliate marketing yani satış ortaklığıdır. Yapmanız gereken bir blog veya web sitesi oluşturup bu site veya bloğa trafik kazandırdıktan sonra satış ortaklığı olabileceğinizi ürünleri sitenizden gerek yazılar gerekse reklam bannerları ile tanıtmak. Bu sayede satış ortaklığı modeline göre yönlendirdiğiniz ziyaretçi, üye veya aracı olduğunuz satış üzerinden komisyon kazanabilirsiniz.

Daha önce Satış Ortaklığı Nedir? ve Türkiye’de Satış Ortaklığı başlıklı yazılarımızda detaylı bilgileri vermiştik ama yine kısaca deyinmek gerekirse satış ortaklığında farklı kazanç modelleri vardır. Öncelikle bu kazanç modellerinden hangisi üzerinde yoğunlaşacağına karar vermek gerekir ama bunun katı kuralları yoktur. Sitenizde birden farklı modeli kullanabilme şansınız tabiki vardır. Özellikle bu yazımızda bahsetmek istediğimiz 2 ana model var; CPS ve CPA.

CPS ( cost-per-sale) yani satış başı komisyon. Bu modelde sitenizden yönlendirdiğiniz ziyaretçi eğer bir ürün veya hizmet satın alırsa %10’dan başlayarak %70’lere varan komisyonlar kazanma şansınınz var.

CPA (cost-per-action) yani siteye yönlendirdiğiniz üye başına veya doldurulan anket başına komisyon. Bu komisyon oranı 0,10 kurluştan 3 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Hangi modeli seçmelisiniz? Bu tamamıyla sizin bloğunuzun veya web sitenizin içeriği ve ziyaretçi profiline bağlıdır. Hangi modelin daha çok işe yarayacağını görmek için her iki modelide sitenizde deneyip görmek en akıllıca yol olacaktır. CPA modeline uygun ziyaretçi yönlendirme her zaman için daha kolaydır çünkü yönlendirilen ziyaretçi herhangi bir ücret ödemek zorunda değildir ama CPS modeline göre komisyon oranları daha düşüktür. Eğer kaleminiz kuvvetli ve ikna yeteğinizi yüksek ise CPS modeli sizin için daha uygun olabilir.

Satış ortağı olunacak ürün bulmak;

Ülkemizde yeni yeni gelişen satış ortaklığı sektörüne her geçen gün yeni bir firma ekleniyor. Dolayısyla artık satış ortağı olunabilecek ürün bulmak o kadarda zor değil. Aşağıda Türkiye’nin en iyi satış ortaklığı platformları var, bu platformlarda e-kitap gibi dijital ürünlerden online alışveriş siteleri, arkadaşlık sitelerinden yabancı dil kurslarına kadar bir çok farklı ürün veya satış ortağı arayan site bulmanız mümkün.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.