SEO Sitelerinin SERP Dolandırıcılığı

SEO sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor ve bu kadar çok SEO uzmanı olmasına şaşmamak elde değil özelliklede Google’ın ve diğer arama motorlarının algoritmalarının tam olarak anlaşılamadığı düşünüldüğünde. İngilizce SEO sitelerinde şu ifadeyi görürsünüz Guaranteed Top 10 Listings within 10 Days yani 10 gün içinde sizin sitenizi arama sonuçlarında ilk 10 sıraya sokmayı garanti ediyorlar. Türkçe sitelerde de yeni yeni bu tür ifadeler görmek mümkün. Hatta Google’ın şifresini çözüp bunu anlattığı e-kitapları satmaya çalışanlar bile var. Peki size gerçekten hit sağlayabilirler mi? Evet sağlayabilirler, nasıl mı?

Öncelikle SERP dediğimiz kavramı bir açıklayalım; SERP ingilizce Search Engine Results Page teriminin kısaltılmış hali. Yani bir kelimeyi arama motoruna yazdığınızda karşınıza çıkan sayfa ve herkesinde bildiği gibi bu arama sayfalarında en tepeye ne kadar yakınsanız o kadar çok hit alırsınız. Gelelim SERP dolandırıcılığı nasıl yapılıyor kısmına;

 • Öncelikle yapılanlardan biri sizin sitenizin reklamlarını Google Adwords kullanarak Google’da sponsor veya reklam bölümü dediğimiz yerlerde çıkmasını sağlıyorlar. Bunda kötü bir şey yok diye düşünebilirsiniz ama siz 100 dolar öderseniz ve 50 dolarlık reklamınız yayınlanırsa bu çokta etik olmaz. Ayrıca reklamların bittiği gün aldığınız hitde anında kesilecektir.
 • Uyguladıkları 2.yöntem ise eğer web sitenizin yaşı biraz var ise zaten bazı popüler olmayan ve sitenize pek hit sağlamayan anahtar kelimeler için ilk 10’da alma ihtimaliniz var. Bu durumda size bu kelimelerden oluşan raporlar sunarlar ve top 10 içinde olduğunuz söylerler.
 • Diğer bir yöntem ise yine popüler olmayan ve rekabetin az olduğu anahtar kelimeler seçip o kelimeler için sizi arama sonuçlarında top 10 için sokarlar fakat bu kelimelerden zaten pek bir trafik alamazsınız.

Daha önce de defalarca söylemiş olabiliriz ama bu işin kolay yolu yok ve zaman alır bu yüzden hit değil organik hit almanız önemli. Sitenize girip 5 saniye duran ziyaretçilerin size hiç bir faydası olmaz.En iyi SEO çalışması kendinizin yaptığı web sitesi optimizasyonudur.

3 yorum

 1. Uçak bileti Yanıtla

  atkadaslar ben seo kurban olanlardanım paramızı alıp gitti
  sizden şunu sorayım http://www.biletgaranti.com siteme hiçö seo çalışması yapılmışmı bu konuda yardımlarınız bekliyorum herşey için şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum

 2. seo Yanıtla

  Merhaba, Çok güzel bir makale olmuş. Ben bu konunuza yüzde yüz katılıyorum. Bu kandırmasyoncu seo uzmanalrı yüzünden bende mecburiyetden bir site kurdum. Öğrendiklerimi yayınlıyorum.
  sağ olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.