Skype ve Sosyal Medya Karşı Karşıya

Bazı insanlar sanal alemin, bazıları ise online oyunların bağımlılık yapan dünyasında kendilerini kaybediyorlar. Eskiden jenerasyonlar arası mantaliteden kaynaklanan kuşak çatışmasından bahsederken bu devirde jenerasyonlar arasındaki fark direk olarak teknoloji çatışmasına dönüşmüş durumda. Eskiden aileler çocukların psikolojilerini ve hayata bakış açılarını anlamaya çalışır, bazen serbest bırakıp bazende biraz olsun onun gibi davranmaya çalışarak çatışmayı azaltmaya çalışırlardı. Fakat şu anda bir çok ailenin sorunu internet kafelerde veya odalarında bilgisayar başından kalkmayan çocukları. En kötüsüde bir çok aile bilgisayar veya sosyal medya hakkında hemen hemen hiç bir bilgi sahibi değil dolayısıyla neyle karşı karşıya olduklarını bilmedikleri için nasıl yardımcı olabileceklerinide bilmiyorlar. 

Hatta ve hatta bazı insanlarda bu durum bağımlılıkdan çıkıp hastalık boyutuna varmış durumda;  Güney Kore’de internet kafede oyun oynarken doğum yapıp sonra onu bir poşete koyarak (http://www.hurriyet.com.tr/planet/20279515.asp) ölümüne sebep olan ve sonrada oyun oynamaya geri dönen kadın bunun en kötü örneklerinden biri.

İşin daha az vahim olan boyutu ise artık herşeyin sanallaşmaya başlaması. Bunu fırsat bilen Skype’de Facebook ve Twitter‘a karşı çok agresif bir reklam kampanyası başlattı. Skype ve sosyal medya devleri Facebook ve Twitter’ı karşı karşıya getiren, Skype’nin 12 milyon dolar bütçe ayırdığı reklamlarda özellikle işitsel ve görsel duygular üzerinde duruluyor, sosyal medya ve sanal alemede bir çok göndermeler yapıyor.

Kampanyaya It is time for Skype (şimdi Skype zamanı) ismini veren şirket sloganlarından biride Welcome Back to Humanity (İnsanlığa Tekrar Hoşgeldiniz). Görüntülü görüşme özelliği ile sosyal medya ve chatleşme araçlarının sanallığınından kurtulup tekrar duygularınızı bir nebze olsun karşı tarafa geçirebileceğinizi belirten reklamlarda kullanılacak sloganlardan bazıları şunlar;

“When did LOL replace the sound of laughter?” – LOL (ingilizce gülme efekti-laughing our loud kelimelerinin kısa hali) ne zaman gülme sesinin yerini aldı.

When did it become okay to text mum happy birthday? – Anneye iyiki doğdun mesajı (sadece mesaj) atmak ne zaman normal oldu.

“Humans were made to look, listen and feel.” – Insanlar baksın, görsün ve hissetsin diye yaratıldı.

“140 characters doesn’t equal staying in touch.” – 140 karakter (Twitter) görüşmek anlamına gelmez.

“Your one-way ticket back to humanity.” İnsanlığa dönüş biletiniz (tek yön).

“Upgrade from a wall post to a first class conversation.” – Duvardan (Facebook)  birinci sınıf görüşmeye geçin .

“No delays on human conversation.” – Gecikmesiz insanca görüşme.

Skype’nin bu reklam kampanyaları her ne kadar çok ses getireceğe benzesede sonuçta kendiside bir sanal platform. Ayrıca üzerinden kapmpanya yaptığı Facebook’da Skype üyelerinin video görüşme yapmalarını sağlayan teknolojiyi sağlamış durumda. Ve ayrıca Facebook üzerinden bu reklam kampanyasını sosyal medya kampanyasına dönüştereceği söyleniyor.

Ayrıca Skype’nin sahibi kim? Microsoft. Microsoft ise 2007 yılında %1,6 hisse karşılığı Facebook’a 240 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Skype ve sosyal medya biribirinden farklı mı? Yoksa Skype’de sanal bir sosyal medya aracı mı? Kimbilir, belkide sadece kötünün iyisi.

1 Yorum

  1. bgnkzn Yanıtla

    Her ne kadar büyük birleşmeler şirketleri birbirlerine bağlasada özerkliklerini kaybetmiyorlar. Skype’nin reklam kampanyasında olduğu gibi ortaklarının zayıf noktalarını bile reklam aracı olarak kullanabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.