Son 100 Yılın En Büyük Buluşları Hangileri?

The Huffington Post’un İngiltere versiyonu internet sitesi www.huffingtonpost.co.uk son 100 yılın en büyük buluşlarının hangisi olduğunu okuyucularına sordu. Toplam 1,100 okuyucunun katıldığı oylamada beklendiği gibi internet ilk sırada çıktı.  İnternet, oylamaya katılanların %24,4’ü tarafından en büyük buluş olarak gösterilerek insan hayatına en büyük etkiyi yaptığı belirtilmiş.

Oylamada ikinici sırayı alan buluş ise ilginç, oylamaya katılanlar en büyük ikinci buluş olarak transistörü seçmiş. Sebep olarak ise interneti mümkün kılması gösterilmiş. Üstelik aldığı oyda öyle küçümsenebilecek bir oy değil, tam tamına %21,3.

Oylamada üçüncü sırayı %13 ile uçak alırken dördüncü sırada %11,5 ile televizyon yer almış.

Internet
İnternet

Huffington Post okuyucularına göre insan gen haritası beşinci büyük buluş, oy oranı ise %8,8. Altıncı sıradaki doğum kontrol hapı %5,4 oy almış. Okuyucuların%4,1’i ise köklear implantı ya da dahada biline adıyla işitme cihazını son 100 yılın en büyük buluşuna aday göstermiş. İşitme cihazını %3,7 ile tükenmez kalem, %3,3 ile uydu takip etmiş.

Cep telefonu nerede diye sorabilirsiniz, cep telefonları kullanım oranlarıyla ters orantılı olarak %2,3 ile 10.sırada yer alabilmiş.

Kaynak www.huffingtonpost.co.uk

Bu oylama tabiki tamamiyle gayri resmi, sosyla medyanın en güçlü silahlarından Huffington Post tarafından yapılan küçük bir anket. Genel düşünce oranını ne kadar yansıtır bilemiyoruz ama oylamada ortaya çıkan sıralama biraz ilginç. Ama en nihayetinde internet üzerinden yapılan bir oylama veya anket, çıkan sonuçlara inanıp inanmamak yerine sizin aklınızdaki sıralama ile ne kadar örtüşüyor ona bakmanız yeterli olacaktır. Devir sosyal medya devri, artık paylaşımlarda bu şekilde olacak.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.