TİB – Yeni İnternet Yasası

Tek tip internete yolculuğumuz tüm itirazlara rağmen devam ediyor. Dün meclisten geçen tasarı muhtemelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yasalaşacak. Yasa onaylandıktan sonra da herhangi bir site herhangi bir gerekçe ile mahkeme kararı olmadan kapatılabilecek veya belli sayfalarına erişim engellenecek.

Ayrıca içerik sağlayıcılar da internet trafiğini 2 yıl boyunca arşivlemek zorundalar. Bu yasayla birlikte Türkiye İran, Çin ve Suudi Arabistan ile birlikte en ağır sansür uygulayan ülkeler arasında girecek.

Her ne kadar kanunun amacı çocukları uyuşturucu ve madde alışkanlığından, tacizden, zararlı içeriklerden ve intihar eylemlerinden uzak tutmak olduğu belirtilse de gerçekte istenmeyen haberlerin yayılmasının önüne geçilmeye ve toplumsal tepkilere engel olmaya çalışılacağı aşikar.

Diğer taraftan ise tüm kişinin özel hayatına direk olarak müdahale var. Artık internette yaptığınız herşey takip edilecek ama daha da önemlisi arşivlenecek.

Zaten yasaklı binlerce siteyle en çok tepki alan ülkelerin başında geldiğimiz olduğumuz internet konusunda artık dünyaca ünlü hale geldik. Dün meclisten geçen torba yasayla birlikte BBC ve CNN başta olmak üzere bir çok dünya basın devi Türkiye’yi manşetlerine taşıdı.

Tabi konu internet olunca ayrıca The Verge gibi tenoloji bloglarında da alay edilir hale geldik.

Neyse Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka çare yok. Bu arada aklınızda bulunsun DNS ayarlarını değiştirmeniz de bir işe yaramayacak yakında. Çünkü TİB DNS tabanlı engellme ile birlikte direk olarak URL ve IP üzerinden erişilmesini de engelleyecek.

TİB Nedir?

TİB Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kısaltılmış adıdır. Eğer kendilerine sorarsanız amaçları güvenli internet hizmeti sağlayarak halkı zararlı içeriklerden korumak. Yerseniz, uzay eriği…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.