Türkiye’de Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı

Türkiye’de affiliate marketing-satış ortaklığı kavramı internet ile beraber yavaş yavaş oturmaya başladı. Daha önce web sitesi ve bloglara alınan reklamlar bir nevi Google reklamlarından ibaretti fakat online satış sektörünün beklenmedik boyutlara gelmesiyle beraber sadece Google reklamları satıcıların ihtiyaçlarını karşılamamaya başladı. Online alışveriş siteleri, online kampanya siteleri, online fırsat siteleri derken artık sadece tek bir ürüne mesela ayakkabıya endeksli online satış siteleri bile pazardan pay kapmaya başladı.

Rekabetin bu kadar yüksek olduğu bir yerdede tabiki reklam çok çok önemli bir hale geldi. Ama aynı zamanda reklamın dağılım kanallarıda reklamın kendisi kadar önemli. Diğer bir önemli nokta ise reklam üzerindeki kontrol. Google reklamlarında belki bölgesel ve anahtar kelimelerle nokta atış yapılabiliyor fakat raporlama ve kontrol şansınız yok. Tüm kontrol tamamen Google’ın elinde.

Diğer taraftan internet reklamlarında farklı metodlar ve bunlara göre oluşacak maliyetler var;

  • PPC-Pay per click; Tıklama başına
  • PPL-Pay per lead; Yönlendirme başına
  • PPS-Pay per sale (veya PPA-Pay per action); Satış başına
  • PPD-Pay per display; Gösterim başına (genelde 100 veya 1000 gösterim üzerinden faturalandırılır)

Google reklamlarının en büyük dezavantajlarından biride sadece maliyetlerin sadece PPC yani pay per click, kendi dilimizde tıklama başına olması. Bu da şu anlama geliyor; sitenize her yönlendirilen kişi sitenize üye olmasa veya satış gerçekleşmese bile size maliyet olarak geri dönüyor.

Facebook reklamları ise PPC veya 1000 gösterim üzerinden PPD-gösterim sayısı üzerinden faturalandırılıyor. Sonuç yine aynı, hedefe ulaşma oranı yani reklama tıklayanın üye olması ve satın olması üzerinde dolayısıyla reklam verenin maliyet üzerinde hiç kontrolü yok.

İşte tüm bu eksikleri affiliate marketin yani satış ortaklığı konsepti ortadan kaldırıyor. Kontrol tamamen reklam verenin ellerinde dolayısıyla katlanacağı maliyete karşılık zaten kazanç hedefine ulaşıyor. Maliyeti ne kadar artarsa hedefinede o kadar yaklaşıyor.

Satış ortaklığı iki şekilde uygulanıyor ülkemizde. Birincisi online satış mağazası ve site kendi bünyesinde satış ortaklığı programı oluşturuyor. Mesela Amazon.com, Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com, Kitapyurdu.com, İdefix.com.tr. Diğer bir yöntem ise reklam verenleri ve yayınlayanları bir araya getiren Affiliate marketing siteleri.

Clickbank, Commission Junction, Linkshare, Share A Sale, Google Affiliate Network bu işin dünyadaki başarılı temsilcileri. Türkiye’de ise bu firmalar yeni yeni hareketleniyor. Reklam vermek veya sitenize reklam işte size Türkiye’de Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı imkanı sağlayan siteler;

Öncelikle Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı Nedir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.