Ücretsiz Dosya Paylaşım Siteleri – Rapidshare

Dosya paylaşım siteleri arasından en eskilerden biri olan Rapidshare  Megaupload’dan bile 3 yaş daha büyük. Hatta dosya paylaşım gibi karanlık bir iş modelini her ne kadar Megaupload mükemmelleştirmiş olsada ilk uygulamaya koyan Rapidshare desek yalnış olmas heralde. Megaupload kapatılmadan önce 175 milyon dolar gelir elde eden bir şirkete dönüşmüştü, üstelik sadece 150 çalışanı olan bir şirkete.

Gelelim Rapidshare kullanımına; kullanım maalesef Rapidshare’in en büyük zaafı. Dosya indirmek istiyorsanız altı dakika, ardından bir dosya daha indirmek istiyorsanız 167 dakika daha beklemeniz gerekiyor. Üstelik indirme işlemini başlamasını bekleseniz bile indirme hızı 200kb/s ile sınırlı, yani indirirkende ayrıca beklemeniz gerekecek.

Tabiki beklemek zorunda değilsiniz ama aylık 13 dolardan başlayan fiyatlar ile üyelik satın alırsanız. Rapidshare’in en kötü taraflarından biride ücretsiz üyeliği çekilemez bir hale getirip kullanıcıları ücretli üyeliğe zorlamasıdır heralde. Ama sonuç olarak şunuda söyleyelim; kimse kimseye bedava hizmet vermek zorunda değil, dolayısıyla bunuda biraz maruz  görmek lazım aslında.

rapidshare

Rapidshare hakkında söylenebilecek olumlu bir nokta ise sizi üçüncü parti reklamlara boğmuyor olması. Bütün reklam alanlarını kendisi için kullanıyor. Herhangi bir dosya yüklemek için ücretsiz versiyonunu bile kullanmak istiyorsanız kayıt zorunluluğu var.

Göz atmak isterseniz adresi www.rapidshare.com. Sitenin Türkçe desteği var, eğer ücretsiz üyelik işkencesine katlanabilecek iseniz Rapidshare sizin dosya paylaşımı konusunda ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Çünkü Rapidshare bu işin yaratıcılarından ve en büyüklerden biri. Ücretsiz üyeliği belki sizi yorabilir ama güvenlik açısından bir sıkıntı yaşatmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.