Web Sitesi Optimizasyonu İçin Para Ödemeyin

Web sitesi veya blog sahiplerinin en çok duydukları SEO, baclink (link alma), search engine submission (arama motoru kaydı) gibi terimlerdir muhtemelen. Bu konularla alakalı bir çok mail (bazıları spam) ve bilgilendirme mesajları gelir ve bir çoğu genelde aynı ifadeleri kullanır. Sizi çok kısa sürede arama motorlarında en üst sıralara çıkaracaklarını garanti eden bu site veya firmalar size parayla link veya web sitesi optimizasyonu için para karşılığı hizmet satmaya çalışırlar. Size bugün sadece web sitesi optimizasyonundan bahsetmek istiyoruz fakat böyle bir hizmet için para ödemeye razı iseniz öncelikle kendinize şunu sorun; herkes para karşılığı arama motorunda üst sıraya çıkabiliyor olsa altta kim kalmak isterki o zaman?

Sonuç olarak SEO dolandırıcılarına web site optimizasyonu için para ödemeyin. Web sitesi optimizasyonu nasıl yapılır diyorsanız işte ana başlıkları;

  • Belirlediğiniz anahtar kelimeyide içeren çekici bir başlık yazın. Ama öncelikle hedef kitlenizi düşünün arama motorlarını değil, çünkü SERP (Search Engine Page Results) olarak tabir edilen arama sonuçları sayfasında üst sıralarda olmanız hedefinize ulaşacağınız anlamına gelmez. Üst sıralarda çıksanız bile konunuzla alakasız internet kullanıcılarını sitenize çekmeniz hitinizi arttırsa bile bounce rate diye tabir edilen sitenizinden hemen çıkma oranını yükseltecektir. Böyle bir durumda kayıt, satış veya reklam geliri hedeflerinizden daha çok uzaklaşırsınız.
  • Önem verdiğiniz anahtar kelimeyi blog yazıyorsanız makalenizde,  eğer web sitesi sahibi iseniz açılış sayfasında 2-3 defa tekrar edin. Blog yazarları için ilk paragrafta anahtar kelimenizin bulunması avantaj sağlayabilir.
  • Özellikle blog sahibi iseniz içerik tekrarlarından kaçının ve ilgili sayfalarınızı birbirine linkleyin.

İster inanın ister inanmayın yukarıda belirtilen 3 madde size %95 oranında web sitesi optimizasyonu sağlar. Geri kalan %1-5 oranındaki katkı için dolandırıcıların kurbanı olmayın. Özgün ve kaliteli ama aynı zamanda arama motorları yerine hedef kitleye uygun içerik size istediğinizi verecektir. Bunların haricinde kaliteli ama kendinizin oluşturduğu linklerle sitenizi beslemeniz ve sosyal medyayı kullanmanız ayrıca yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.