Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Web Sitesi Zorunluluğu

Yeni Türk Ticaret Kanunu ya da diğer adıyla TTK limited şirketler de dahil olmak üzere sermaye şirketlerine web sitesi zorunluluğu getiriyor. Peki biz zorunluluğa hazır mıyız? İşte bu konuda en çok zorulan sorular.

Limited şirketler için web sitesi zorunluluğu var mı?

Ülkemizde sermaye şirketi denince akla genelde anonim şirketler gelsede maalesef limited şirketler de bu gruba dahil. Sonuç olarak cevap evet, limited şirketler de bir web sitesine sahip olmak zorunda.

Yeni Türk Ticaret Kanunu (Yeni TTK) ne zaman yürülüğe girecek?

Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 de yürülüğe girdi ve şirketler 1 yıl uyum süresi tanındı.

Yeni TTK yürülüğe girdikten sonra web sitesi yaptırmak için ne kadar süre var?

1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 3 süre içerisinde bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor.

Yeni kanun gereği web sitesine sahip olmamanın cezası ne kadar?

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre 2 müeyyide söz konusu. Birincisi 6 aya kadar hapis cezası, diğeri ise 100 ile 300 güne kadar adli para cezası.

Yeni TTK ya uygun bir web sitesinin maliyeti ne kadar?

Web sitelerinin maliyeti tasarıma ve içeriğine göre değişmekte. Ortalama fiyatlar ise 500-1000 TL arasında ama 250 TL ve altına da bulmak mümkün

Yeni TTK uyumlu web sitesini en uygun kime yaptırabilirim?

Bu cevabı 2 ayrı bölüme ayırmam gerek.

  1. Antalya da yerleşik firmalar yeni TTK uyumlu web sitelerini bir T4 Danışmanlık iştiraki olan T4 Tasarım‘a yaptırabilirler. Fiyatlar 150 TL den başlıyor.
  2. Antalya dışındaki firmalar ise başlangıç ve eko paket dahilindeki web sitelerini (incelemek isterseniz http://www.t4tasarim.com/fiyatlar/ ) banka havalesi kanalıyla T4 Tasarım‘a yaptırabilirler. Firma bilgilerinizi ve görsellerinizi ulaştırdığınız takdirde siteniz 3 iş günü içerisinde hazı olacaktır.