Youtube ve Hakkında Bilmedikleriniz

Youtube dünyanın en büyük video paylaşım sitesi ve bundan şu an için bir şüphe duymak pek mümkün gözükmüyor. Hemen hemen hepimiz ara sırada olsa girip video izler, müzik dinler ve beğendiklerimizin linklerini başkalarıyla paylaşırız. Hatta en sevdiğimiz tv şovlarının en güzel anlarını, dizilerin final sahnelerini veya unutulmaz replikleri vb bir çok şeyi tekrar izlemek ve o anı tekrar yaşamak için kullanırız Youtube’u. Ama genelde siteyi kullanımımız bunda ibarettir; ara, bul, izle ve paylaş. Aslında Youtube size anasayfasında sunduklarından daha büyük kolaylıklar ve imkanlar sağlıyor. İşte bunlardan bazıları;

  • Kısayollar

Youtube kullanırken her şey için mouse kullanmak zorunda değilsiniz, özellikle dizüstü bilgisayar kullananlar için kısayollar çok işe yarayacaktır.

Space Tuşu; oynatma (play) ve durdurma (pause)
İleri/Geri Tuşları;  videoyu ileri oynatma ve geri sardırma
F Tuşu; tam ekran
Esc Tuşu; tam ekrandan çıkış
Yukarı/Aşağı Tuşları; ses kontrol
M Tuşu; sesi kapatma (mute)

  • Youtube.com/leanback

Eğer bilgisayarınızı evdeki büyük ekranlı HD özelliği olan televizyonunuza bağlayabiliyor iseniz sadece Youtube.com/leanback adresine gidin. Açtığınız sayfanın sitenin ana sayfasından çok ama çok farklı olduğunu göreceksiniz. Artık çok daha fonksiyonel ana sayfanız ve kontrol paneline dönüşen bir bilgisayarınız var.

youtube – leanback
  • Youtube Repeat

Youtube’dan müzik dinlemeyi ve klip seyretmeyi seven insan sayısı heralde milyonların üzerindedir. İnsan bazen yeni çıkmış ve çok hoşuna giden bir şarkıyı, klibi arka arkaya seyretmek veya dinlemek istiyor. Fakat Youtube’dan en çok talep şeylerden biride tekrar özelliğinin olması ama bu talepler şimdiye kadar karşılıksız kaldı. Videoyu tekrar seyretmek isteyenler mecburen video bittikten sonra her defasında yenile tuşuna tıklamak zorunda kalıyorlar. Oysaki böyle bir durumda Youtuberepeat.com adresinden istediniz videoyu açmanız yeterli. Siz videodan bıkana kadar elinizi bile süremeden istediğiniz kadar arka arkaya oynatabilirsiniz.

Youtube Repeat
  • Youtube/disco

Youtube sitesinin en güzel taraflarından biride Google hesabı ile login olup çalma listeleri (play list) oluşturabiliyor olmaktır heralde. Ama konu müzik olunca insanın moduna göre dinlemek istediği tarz veya sanatçı her gün aynı olmuyor. Durum böyle oluncada devamlı yeni listeler oluşturmak biraz zahmet verici bir hal alıyor. Ama eğer Youtube.com/disco adresine gider ve istediğiniz şarkıcının ismini yazarsanız karşınıza en popüler şarkılarının olduğu otomatik bir liste çıkacaktır. Böylece yeni yeni listeler oluşturma zahmetindende kurtulabilirsiniz.

Youtube Disco
  • Youtube Doubler

Sitenin ana sayfasında aynı anda iki videoyu yan yana açmayı denediniz mi? Denemeyin başaramazsınız ama yapılabilir. Youtubedoubler.com size bu imkanı sağlıyor, iki videoyu aynı sayfada, aynı anda yan yana seyredebiliyorsunuz.  Ne işimize yarar derseniz hiçbir fikrim yok, maksat bilgi paylaşımı olsun.

Youtube Doubler
  • Video download

Youtube videolarının site üzerinden download edilemediğini ama bazı programlar aracılığıyla videoların bilgisayarlara indirilebildiğini bir çok internet kullanıcısı biliyordur. İki kişinizi bildiği sır değildir dolayısıyla bu konuda çokda detaylı bir bilgi vermeye gerek yok ama tavsiye isteyenler için önerebileceğimiz program Freemake Video Converter. Freemake Video Converte ile youtube videolarını indirmek çok kolay, üstelik ücretsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.