Doğrudan Satış Firmaları

Doğrudan satış sektörü özellikle ev hanımları arasında giderek yükseliyor. Hem sermayesiz bir iş kolu olması, yatırım gerektirmemesi hem de evden istenilen saatlerde çalışmanın vermiş olduğu rahatlık sektöre her geçen gün yeni ev hanımlarının katılmasını sağlıyor.

Doğrudan satış aslında daha çok halk arasında katalogla satış olarak da biliniyor. Fakat son zamanlarda network pazarlama ve networking olayıyla karıştırılmaya başlandı maalesef.

Doğrudan satışta her ne kadar network marketing gibi alt üye ekleme ve ekip oluşturma imkanı olsa da ortada gerçek ürünler, gerçek bir satıcı ve alıcı mevcut. Yani bir saadet zinciri kurulmuyor doğrudan satışta.

Siz ister kendiniz firmaların ürünlerini katalog fiyatından satıp temsilci fiyatından alarak firmaya göre yüzde 20 ile yüzde 60 arasında kar elde ediyorsunuz. İsterseniz ise alt ekip oluşturup onların satışlarından da yüzde 1 ile 5 arasında değişen küçük komisyon oranları alıyorsunuz. Bu komisyon oranı ilk etapta düşük gelebilir ama 200-300 kişilik bir alt üye topluluğunun toplam cirosunu düşününce oldukça iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Doğrudan Satış Yasal mı?

Doğrudan satış tamamen yasal. Firmalar size ödeyecekleri komisyonların yüzde 20’sini keserek devlete stopaj ödüyorlar. Böylece siz de gelirinizi vergilendirmiş ve vergi kaçırmamış oluyorsunuz.

Doğrudan Satış Nasıl Yapılır?

Öncelikle doğrudan satış yapabileceğiniz kendinize uygun bir firma seçeceksiniz. Doğrudan satış firmaları genel olarak giyim, kozmetik, temizlik ve sağlık ürünleri gibi farklı kategorilerde ürün ve hizmet sağlıyor.

Siz de kendi sosyal çevrenize ve kendinize uygun bir ya da bir kaç firmaya üye olarak ilk etapta katalog siparişi (genelde sadece kargo bedeli ödeyerek alabilirsiniz, yani ortalama 4,5-5 TL civarına) verip hatta gerekirse başlangıç paketlerini alarak işe koyulabilirsiniz. Yazının sonunda size bu firmaların bir listesini vereceğiz.

Doğrudan Satış Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Doğrudan satış sisteminde 2 yoldan para kazanabilirsiniz;

  1. Kendi sattığınız ürünlerin katalog fiyatı ile temsilci fiyatları arasındaki fark sizin cebinize kalır. Genelde kar marjı yüzde 40 civarlarında olmasına rağmen sizin ayrıca günlük kampanyalardan alacağınız ekstra indirimlerle bu rakamı daha da yukarı çekmeniz mümkündür.
  2. Kendinize alt üyelere yaparak ekip oluşturabilir ve ekibinizin satışlarından da yüzde 5 gibi bir komisyon alabilirsiniz.

Doğrudan Satış Firmaları Hangileri?

FİRMA KATEGORİ ÜYELİK LİNKİ
LR Kozmetik, Sağlık LR Üyelik
Piaff (Anıl Giyim) İç Giyim, Giyim, Temizlik Piaff Üyelik
Avrupa Networking İç Giyim, Giyim, Kozmetik Avrupa Üyelik
Farmasi Kozmetik Farmasi Üyelik
Modellife Giyim, Tesettür Modellife Üyelik
Ersağ Temizlik
Huncalife Kozmetik
Oriflame Kozmetik
Forivia Kozmetik
Avon Kozmetik
Amway Temizlik
Tupperware Ev Gereçleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.