Yeni Total Recall Eskisinin Gölgesinde Kaldı

Yıllardan 1990 ve sinemalarda süper bir bilim kurgu filmi var; Total Recall. Başrollerini Arnold Schwarzenegger ve Sharone Stone’un oynadığı bu ilk Total Recall’de Mars gezegeni hakkında rüyalar gören bir işçinin Rekall Inc. firmasından anı transferi yoluyla bir Mars tatili satın almasını ve anı transferi sırasında oluşan kazada zihninin allak bullak olmasına şahit olmuştuk. Zamanın şartlarına göre özellikle konusu ve ortaya koyduğu fikir açısından son derece beğenilen filmin remake versiyonu bugünlerde sinemalarda gösterilmeye başlandı.

Yeni versiyonda başrolleri Colin Farrel, Kate Beckinsale ve Jessica Biel paylaşıyor. Bu seferde günlük hayatından sıkılan bir fabrika işçisinin en heyecanlı anılar bir ajanın anılarıdır diyerek yine anı transferi için Rekall Inc firmasına başvurmasıyla olaylar patlak veriyor. Firma bu seferde arananlar listesinde olan bir ajanın anılarını yüklüyor. (Bu kadar çok hata yapan Rekall firmasıda hala nasıl ayakata kalıyor şaşmamak elde değil.)

Gelelim filmlerin başarılarının karşılaştırılmasına; 1990 yapımı Total Recall filminin bütçesi 65 milyon dolardı ve film daha açılış haftasında 25,5 milyon dolar hasılat elde etti, o zamandan bu zamana toplam geliri ise 261 milyon doların üzerinde oldu. Ama hasılattan ziyade film bilim kurgu klasikleri arasındaki yerini aldı ve şu an itibariyle 123,000 oyun ardından ortalama IMDB puanı 7,5.

2012 yapımı yeni Total Recall ise 125 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Açılış haftasında film için oluşan büyük beklenti sebebiyle Amerika’da 36,1 milyon dolarlık hasılat, yarattığı hayal kırıklığının ardından ikinci hafta 8,1 milyon dolara geriledi.  Total Recall şu anda Amerika Box Office listesinin 6.sırasına kadar gerilemiş durumda üstelik daha ikinci haftasında. Listede ilk sırada yer alan Bourne Legacy ve üçüncü sırada yer alan The Dark Knight Rises filmlerini anlamak mümkün ama Total Recall gibi yüksek bütçeli bir filmin The Campaign, Hope Springs ve Dairy of a Wimpy Kid gibi ortalama filmlerin bile arkasında kalması son derece şaşırtıcı.

Demekki remake yapmak her zaman için işe yaramıyor. Şu bir gerçekki bazı filmler getirdikleri yenilikler, fikirler, yeni ortaya konmuş konusuyla fark yaratırlar. Örnek olarak Matrix filminin özellikle ilk bölümüyle yaratmış olduğu felsefeyi, Lord of The Rings filminin yaratmış olduğu kendi dünyasını, Star Wars serisinin evrenin başka bir yerinde yarattığı siyasi çekişmeyi ve günümüzde bile halen devam eden başka coğrafyalara ve milletlere egemenlik kurma durumlarını tekrardan insanlara aktarabilmek mümkün olabilir mi bilinmez. Ama Total Recall filmi ile bir önceki filmden ismi ve ana teması hariç hiçbir şeyi izleyiciye aktaramadıkları kesin.

Total Recall filminin IMDB puanı şu an için 10,411 oyun ardından 6,3. Bu kadroyla kısa film çekseniz bu puanı zaten alırdı diyerek son yorumu size bırakıyoruz.

2 yorum

  1. isinsiz Yanıtla

    . Firma bu seferde arananlar listesinde olan bir ajanın anılarını yüklüyor kısmo yanlış siz filmi anlamamışsınız orada yalan makinesiine girern adamın ajan olduğu ortaya çıkıyor bilmiyorsanız haber yapmayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.