DHgate’den Alışveriş

www.dhgate.com Çin üzrerinden alışveris yapmak için en iyi sitelerin başında geliyor. Çoğu kişide verdikleri google reklamları ile de heryerde karşılarına çıktığı için siteden haberdardır muhtemelen. Peki alışveriş için tavsiye edilir mi? kesinlikle evet. Bu siteden neler alabilirsiniz? Hertürlü elektronik eşyadan hediyelik eşyaya, giyim ve kuşamdan gelinliğe kadar birçok ürünü bulabilirsiniz (cep telefonlarının Çin kopyalarınıda alabilirsiniz ama hem kaliteleri hemde yasal durumları açısından kesinlikle tavsiyelerimin dışındadır).

Fiyatlarına gelince; örneğin flash 10.1 destekli android 2.2 işletim sistemi olan tablet pc’ler 90 usd civarında bulunabilir, hatta flash 10.1 desteğinden feragat edebilir iseniz fiyatı dahada aşağılara çekmek mümkün.  2 gb ipod nano benzeri mp3 player ise 16 usd civarlarında satın alınabilir.

DHgate güvenli mi derseniz, online alışverişin herzaman riskleri var ama www.dhgate.com internet sitesinin gittigidiyor gibi alıcı koruma programı var. Bu koruma sayesinde siz ürünü teslim alana kadar paranız sitede kalıyor ve satıcının hesabına geçmiyor. Ama yinede sizin almanız gereken tedbirlerde var; öncelikle puanı (feedback) yüksek olan satıcıları seçmeniz ve yorumları iyi olan ürünleri seçmeniz riskinizi azaltacaktır.

Gelelim ülkemizdeki gümrük sorununa; şunu unutmayınki bireysel alıcı iseniz nakliye bedeli dahil sadece 150 euro limitiniz var yurt dışından sipariş vermek için. Dolayısıyla gümrükte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bu tutarın altında sipariş vermeniz doğru karar olacaktır. Eğer ücretsiz nakliyeyi seçerseniz dhl veya ups gibi firmalar ile teslimat yerine,  ürün fiyatını biraz daha yukarı (yaklaşık 25-30 usd) çekebilirsiniz. Fiyat haricinde dikkat etmeniz gereken diğer hususda ürün adedi. Gümrük kontrolörünün kesinlikle ticari amaçla gelmemiş olduğunu düşünmesi gerekiyor izin vermesi için, dolayısıyla 1-2 parçadan fazla sipariş vermemeniz tavsiye olunur.

75 euro’dan daha pahalı bir ürünü fiyat kısmına gift (hediye) yazdırarak geçirmek mümkün ama yasal olan yolları seçmek başınızı ağrımamasını sağlar.

Bu arada bu tavsiyeler tamamiyle bireysel ihtiyaçları için alışveriş yapanlara yönelik, dolayısıyla işin ticari tarafında olanlar veya limitlerin ve yasal prosedürlerin dışında sipariş verenlerin riskleri tamamiyle kendilerine aittir. (Yurtdışından alışveriş limiti için; http://wp.me/p1vVQW-61)

Son olarak bu tür sitelerden alışveriş yapmayı planlayanların maliyet-kalite oranını gözardı etmemeleri gerekiyor. 100  usd ödeyerek aldığınız bir tablet pc’den Ipad performansı veya kalitesi beklerseniz hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.