En İyi Online Oyunlar: League of Legends

League of Legends, Riot Games tarafından Defend of the Ancients (DOTA) oyunu örnek alınarak geliştirildi ve 2009 yılında piyasaya çıkarıldı. Oyunun gelişme sürecine baktığımızda, oyuncu kitlesi oyunun çıkış tarihinden itibaren devamlı artarak Dota’yı geçmiş ve yılda 1,3 milyar oyun saatine ulaşarak Avrupa ve Amerika’da en fazla oynanan oyun olarak kayıtlara geçmiştir.

Oyunda şu anda 5 sunucu bulunmaktadır. Bunlar North Amerika, Eu West, Eu Nordic & East, Brazil,Turkey sunuculardır. Dünya’da en çok tercih edilenleri ilk üçü, Türklerin en çok kullandığı ise Eu West ve Eu Nordic & East sunucularıdır. Turkey sunucusu şu an kapalı betada ve pek tercih edilmiyor. İleriki günlerde çok şey değişebilir tabiki…

Oyunun oynanış biçiminden bahsetmek gerekirse, LoL (League of Legends) dikkat ve takım çalışması gerektiren bir oyun olarak gösteriliyor. Kullandığı şampiyonun yeteneklerini iyi bilmek, hızlı ve doğru zamanda doğru kişiye uygulamak çok önemlidir. Öldürdüğünüz şampiyonlar ve canavarlar üzerinden elde ettiğiniz para (altın) ile şampiyonunuza en uygun eşyaları almanız gerekir.

En iyi online oyunlar arasındaki yerini çoktan sağlamlaştırmış olan League of Legends oyununda her yaptığınız maç için tecrübe ve Ip denilen paraları kazanırsınız. Oyunda en fazla 30 level olunur ve sadece 30 level karakterlerin girebildiği “ranked game” yani sıralama sistemli maçlar açılır ve aslında LoL bundan sonra başlar. 30 level olduğunuzda takım kurabilir ve diğer takımlarla maç yapabilirsiniz. Elo denilen puanlama sistemi ile de bulunduğunuz sunucudaki sıralamanız belirlenir.

Oyunun oynandığı Summoners Rift haritasına baktığımızda ise Dota’daki haritayla neredeyse aynıdır. Her takımın koruması gereken 3 orta 3 üstte 3 altta ve 2 Nexus kuleleri ile 11 adet kulesi vardır. Aynı yoldan (lane) alınan 3 kuleden sonra “Inhibitor” denen yer yıkıldığı zaman büyük canavarlar çıkar ve bu canavarların saldırı güçleri oldukça yüksektir. Ormana doğru baktığımızda ise harita ortadaki dereyi andıran sular ile 2 ye bölünmüştür. Her takımın ormanında Ancient Golem ve Lizard Elder gibi tarafsız yaratıklar vardır. Bunları öldüren şampiyonlar güçlerine güç katarlar ve bu artı özelliklerin oyunda büyük etkisi vardır. En önemli yaratıklar ise Dragon ve Baron Nashor’dur. Dragon’u kesen takım üyelerinin her biri 190 altın alır. Baron Nashor kesen takım üyeleri ise 300 altın, 40 atak gücü, 40 yetenek gücü, %3 can yenileme ve %0.5 büyü yenileme kazanır.

Oyunda şu anda 104 adet şampiyon bulunmaktadır. Bu şampiyonlara sahip olabilmek için Rp(Riot Points), Ip(Influence Points) gerekmektedir. Ip her oyundan elde edilen, oyunu kazanma ve süresinin fazlalıyla miktarı artan bir türdür. Rp ise gerçek parayla elde edilen türüdür.

League of Legends oyununu Dota’dan ayıran ve  çok daha zevkli bir hale getiren diğer bir olay ise Rune ve Masteries seçenekleridir. Rune şampiyonunuza güç, savunma, can vb. artı özellikler sağlar. Şampiyona doğru Rune’ler seçilmez ise tamamıyla etkisiz kalır. Masteries ise Rune’ler gibidir fakat Rune’leri Ip ile alırsınız Masteries ise level atlamanıza göredir. Her levelda 1 masteries puanı alırsınız.

Şu anda günümüzdeki en çok oynanan oyunların başında gelen League of Legends, Türkiye’de popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Riot Games Türkiye Ofis’i oyunu geçtiğimiz günlerde Türkçe olarak Türk oyun severlere sundu. Şu anda Türkiye’de büyük çapta 3 turnuva bulunmakta. Eğer sizde bu güzel oyuna başlamak istiyorsanız bir şey kaçırmadınız…

Oyunun Türkçe sitesine buradan ulaşabilirsiniz; Tr.League of Legends

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.