En İyi Online Oyunlar: Maestia

En iyi online oyunlar inceleme serisi Türkçe’ye yeni çevirilen bir online oyun ile devam ediyor. Alaplaya tarafından sunulan, MMORPG tabanlı bu kaliteli oyunun adı ise Maestia. Gelin bu kaliteli oyunun iç dünyasına bir göz atalım.

Oyunun grafiklerine baktığımızda çok profesyonel sayılmasa da çaba harcanmış görünüyor. Günümüzdeki Crysis, Assassin’s Creed gibi olmasa da eksiklikleri çok göze batmıyor. Güncellemeler ile bu eksikliklerini kapatacaklarını düşünüyoruz.

Oyunun içine doğru baktığımızda ise bizi 2 farklı ırk bekliyor olacak. Superion Muhafızları ve Tapınak Şövalyeleri… Bu iki ırk sürekli savaşıyor ve siz bu kazandığınız savaşlardan taşlar ve çeşitli nesneler alıyorsunuz. Bu nesnelerin yanı sıra daha güçlenmeniz ve level atlamanız için her savaştan tecrübe puanları kazanmanız gerekiyor. O yüzden çevrimiçi sürenizi yüksek tutmanız önemli.

Bu tip oyunlarda genelde sınıflar olur. Maestia da bunu unutmamış ve oyuncuları 4 farklı karaktere ayırmış. Savaşçı, koruyucu, rahip ve büyücü.

Savaşçılar, hepimizin de bildiği gibi oyunun en güçlü karakterleri oluyorlar. Bu oyunda savaşçınızı savunma yapan bir savaşçı olarakda kullanabilirsiniz.

Koruyucular, seçeceğiniz yeteneklere göre okçu ve ya bıçakçı olabiliyorlar. Savaşçılar kadar olmasa da çok güçlü olan bu karakterler oyunda oldukça ilgi görüyor.

Rahipler ile isterseniz yardımcı, isterseniz savaşçı olabiliyorsunuz. Gerçekten iyi bir rahip savaşçı çok yüksek zararlar verebiliyor. Ama yardımcı olarak seçenlerde yok değil.

Son olarak ise büyücüler. Rahipler gibi bu sınıfta da yardımcı ve ya savaşçı seçeneğini seçebiliyorsunuz.

Maestia da 25. seviyeden sonra oyun başlıyor diyebiliriz. Çünkü 25. seviyeden sonra yetenekleriniz açılıyor ve size uygun karakteri seçiyorsunuz. Bu vereceğini yetenek ve statüs puanları çok önemlidir ve puanları verirken çok dikkatli olmalısınız. Nesneleri alıp satma işi de müzayede sistemiyle olmaktadır. Bu yüzden pazar fazla gelişmemiştir.

Oyunun takdir ettiğim özelliği ise öğretmen-öğrenci çalışması ile oyunculara çeşitli hediyeler vermesidir. 60 seviye üstü bir oyuncu 10-50 seviye arası bir oyuncuyu öğrenci olarak alabiliyor. Öğrenci her seviye atladıkça öğretmen ve öğrenci çeşitli nesneler kazanabiliyor. Neredeyse herkesin bir öğrencisi veya öğretmeni olan oyunda bu gerçekten çok önemlidir.

Merak edilen diğer bir konu ise klan sistemi. Maestia’da klan sistemi aslında çok farklı. Klanlar sadece toplanma ve yardım amaçlı kuruluyor. Oyunların en zevkli kısmı olan klan savaşları maalesef bu oyunda bulunmuyor. Bizce bu bir eksiklik…

Kalitesi iyi fakat grafikleriyle orta derecede olan bu oyun MMORPG sevenlere göre diyebiliriz. Başlarda sıkılabilirsiniz ve size tavsiyemiz arkadaşlarınızla birlikte oynamanız…

Son olarak, son yıllardaki Türkçeleştirilen oyunların artması ilerde Türk oyun sektörü için umutları arttırıyor. Tabi bazı insanlar oyunların Türkçeleştirildikten sonra oyunların orijinalliğini kaybettiğini düşünse de dünyanın en güzel dili her oyuna yakışıyor. Keyifli oyunlar…

4 yorum

  1. murat Yanıtla

    Online oyun sektörüne iyi bir giriş yaptı.Grafikler bence çok güzel reaksiyonun iyi olacağına inanıyorum.

  2. Taner Yanıtla

    Oynamayı bende düşünüyorum. Yazı da iyi açıklanmış teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.