Flappy Bird ve En İyi Alternatif Oyunlar

Vietnam’lı İndie oyun yapımcısı Dong Nguyen sanırım kendi oyunu Flappy Bird’in bu kadar popüler olup 1 numraya çıkabileceğini hiç sanmıyordu. Fakat çok basit grafiklere sahip olmasına rağmen bağımlılık yaratan, bazılarına ise telefon kırdırtan oyun Flappy Bird yapımcısına da pes ettirdi ve uygulamayı mağazalardan kaldırttı.

8 Şubatta aşağıdaki tweeti atarak daha fazla dayanamayacağını ve 22 saat sonra Flappy Bird oyununu kaldıracağını söyleyen Dong Nguyen’e çoğu kimse inanmadı ve reklam yaptığını söyledi fakat yapımcı sözünü tuttu ve gerçekten oyunu kaldırdı.

Dong Nguyen reklam yaptığını düşünenlere inat olarak daha fazla para peşinde olmadığını ispatlarcasına yine aynı gün aşağıdaki tweeti atarak Flappy Bird oyununun satılık olmadığını da duyurdu.

Yapımcısının Flappy Bird’ü öldürme kararına ise kendisine sosyal medya ve e-mail üzerinden çok fazla yüklenilmesi sebep olarak gösteriliyor. Kendisine atılan tweetler ve maillerin sadece bir kısmının olumsuz olmasına rağmen baskının çok yoğun bir şekilde olmaya başlaması Dong Nguyen‘ın psikolojisini bozduğu düşünülüyor. Yani insanı en çıldırtan oyunların başında gelen Flappy Bird yapımcısını da çıldırtmak üzereydi ki sağlık paradan daha önemli diyen yapımcısı oyunu sonlandırma kararı alarak kendisinin ve bir çok insanının psikolojinin bozulmasını önledi.

Flappy Bird’e Alternatif Oyunlar

Flappy Bird arkasında psikolojisi bozuk bir çok bağımlı bırakırken henüz oyunu yüklememiş olanlar ise bu şanslarını sonsuza kadar kaybetti. Fakat Flappy Bird nasıl bir oyundu diye merak edenler aşağıdaki oyunları deneyerek en azından nasıl bir şey olduğunu anlayabilirler.

İşte Flappy Bird’e alternatif oyunlar;

  • Clumsy Bird

Flappy Bird'e alternatif Clumsy Bird

Grafikler Angry Birds oyun mantığı ise Flappy Bird çakması. Göze daha kaliteli gözükmesine rağmen aynı tadı vermiyor ama yoklukta idare eder işte. Şimdilik sadece Android’de, indirmek için Clumsy Bird

  • Ironpants

Grafikleri Flappy Bird kadar basit ama zaten çıldırtan orjinalinden daha zor. Kuş yerine karakter bu sefer bir robot ya da onun gibi bir şey. Denemek için; Ironpants Android ve Ironpants IOS

Ayrıca yine Android platformda Flappy Pig ve Tiny Bee oyunlarını, Iphone ve Ipad için ise IOS platformda Tiny Wings  (utanmadan 0.99 dolara satıyorlar) ve Fly Birdie  oyunlarını deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.