En Basit 3 SEO Tekniği

Blog yazarları ve web sitesi sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biride SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olsada kolay olması açısından yazının geri kalanında kısaca SEO diye bahsedelim.

SEO kavramını kısaca açmak gerekirse, arama motorlarının sitenizi daha kolay farketmesi ve içeriğinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak için sitenizi optimize etmek anlamına gelir. Fakat şunuda unutmamak lazımki arama motorları interneti tarayarak tüm siteleri zaten indekslerler dolayısyla SEO, arama motorları tarafından farkedilmek için değil diğer sitelerden daha ön sıralarda gözükmek için yapılmalıdır.

SEO başlı başına bir profesyonellik gerektirsede bazı teknikler herkes tarafında uygulanabilir. İşte size bu basit ve herkes tarafından uygulanabilecek olan 3 SEO tekniği;

SEO için WordPress kullanmak;

WordPress SEO dostu ve en yaygın blog platformudur. WordPress’in kendisi zaten SEO adına bir çok şeyi hallettiği için sizin yapmanız gereken içeriğiniz ile ilgilenmektir. Ayrıca sadece blog değil WordPress kullanarak şirketiniz için oldukça gösterişli sitelerde yapmanız mümkün.  Siteyi veya bloğunuzu WordPress ile kurmanız, SEO çalışmanızın veya sitenizin optimizasyonun büyük bir bölümünü zaten yapmış olmanız anlamına gelecektir. CMS (Content Management System – İçetik Yönetim Sistemi) olarak tabir edilen, Joomla, WordPress, Drupal gibi hazır formatlı platformlar arasında SEO adına en başarılı olan hiç tartışmasız WordPress dir.

Doğru anahtar kelime seçimi;

Özellikle bloglar için konuşmak gerekirse tabiki bloğunuzun ana konusu sizin ilgi alanlarınızın, tecrübelerinizin, bilgi ve birikimlerinizin etrafında şekillenecektir. Fakat aynı şeyi anlatmanın birden farklı yolu olabilir, özelliklede kullanılan dil, cümle kurulumu ve kelime seçimleri açısından. İşte burada devreye anahtar kelime seçimi giriyor.

Örneğin WordPress hakkında bir yazı yazacaksınız; WordPress dünyada en çok tercih edilen CMS platformu diyebileceğiniz gibi, Content Management System platformu veya İçerik Yönetim Platformuda diyebilirsiniz. Ya da faha farklı ve kısa bir yol seçip WordPress en çok tercih edilen blog platformuda diyebilirsiniz. Bu 4 farklı cümleyi 4 farklı sitede kullandığınız varsayarsak hepsi aynı anlama gelir fakat okuyucu arama motorlarında hangi kelime veya kelime gruplarını kullanırsa, o kelime veya kelime gruplarını kullanarak WordPress’i tanımlamış olan site daha öne çıkacaktır. Doğru anahtar kelime veya kelimeleri bulmanızı yarayacak bir çok online araç var ama tavisyemiz Google Adwords kullanmanız. Eğer bir Google hesabınız var ise Google Adwords Anahtar Kelime Aracı size doğru yolu gösterecektir.

Sitenize link kazandırmak;

Sitenize link kazandırmak SEO çalışmasının önemli bir parçası ama unutmayınki her şeyi değil. Bu konuda yapılacak en büyük hata sitenizle hiç bir otak konusu olmayan profili düşük sitelerden link almak her gün yüzlerce alakasız blog veya forum sitesine yorum bırakmaktır. Arama motorları artık gelişmiş yapay zeka kullanarak siteleri tarıyorlar, dolayısyla yeni bir siteye veya bloğa 1-2 hafta içinde yüzlerce hatta binlerce link çıkışının olması dikkat çekecektir. Bu da sitenizin arama motorlarında alt sıralarda kalmasına sebep olabilir. SEO adı altında yapılabilecek en iyi link çalışması sitenize organik link kazandırmaktır.

Organik linklerden kasıt sosyal medya veya sosyal paylaşım sitelerinde oluşturduğunuz profillerden veya sitenizde bulunan bir yazıyı linki ile beraber başka sitelerde paylaşan okuyucular sayesinde gelen linkler sayılabilir. Sizde bunlara sitenizin içeriğine uygun forumlarda paylaşım yaparak veya bloglarda yorum yazarak destek olabilirsiniz. Linki oluşturmayı zamana yayarak doğal yollar üzerinden yapmak sitenizin sağlığı açısından çok ama çok önemlidir.

Özellikle kişisel bloglar için kestirme yollara sapmadan doğru olanları yaparak kaliteli içerik oluşturup işin geri kalanını zamana yaymak sizin yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.