WordPress Page Builder ve SEO Üzerindeki Etkisi

WordPress ile websitesi ve blog hazırlayanların,  özellikle de tasarım ofislerinin en çok kullandığı özelliklerin en başında Page Builder ve bu özelliği barındıran temalar ve eklentiler geliyor. Bunların arasında en popüler olan ise Themeforest’e ait Codecanyon üzerinden satılan Visual Composer.

Visual Composer Tasarım Elementleri
Visual Composer Tasarım Elementleri

Page Builder kullanmanın en iyi tarafı sürükle bırak yöntemiyle çok kısa sürede profesyonel görünümlü sayfalar oluşturabiliyor olmanız. Üstelik herhangi bir kodlama bilgisine de ihtiyacınız olmuyor.

Özellikle Visual Composer içerisinde yüzlerce farklı tasarım elementi taşıyor.

Page Builder Kullanmanın Artıları

  • Kodlama eğitimi ve bilgisi olmayan kullanıcılar için kullanımı son derece basit
  • Bir çok farklı hazır şablon ile çok kısa süre etkili tasarımlar yapmak mümkün
  • Bir çok farklı element ile birbirinden çok farklı tasarımlar oluşturmak odukça kolay

Buraya kadar her şey yolunda, fakat iş kodlama kısmına gelince işler biraz sarpa sarıyor. Sonuçta bir wordpress temasının temelinde de php ve html yatıyor, dolayısıyla siz kodlama yapmasanız bile sürükle bırak işleminin ardından kullandığınız elemente ait kodları kullandığınız eklenti kendisi sayfanızın içine atıyor. Ve maalesef bu kısa kodlar ya da shortcode lar çok da sade ve basit diyemeyiz.

Page Builder Tab Shortcode
Page Builder Tab Shortcode

Mesela sağ tarafta gördüğünüz karmaşık kodlar Page Builder kullanarak sayfanızda oluşturmak istediğiniz sadece iki kademeli bir tab için sayfanıza eklenecek olan kodlar. Dolayısıyla siz bir sayfa oluştururken belki fiyat listesi, hizmetler sekmeleri, sosyal medya butonları, sosyal sayaçlar vb bir çok element kullanmak isteyeceksiniz. Bu durumda sayfanızın arka planında bir kod çöplüğüne dönecek, eğer kullandığınız metinler de kısa ise Text to Code Ratio (metin / kod oranı) istenmeyen ölçülerde olacaktır.

Peki bu durumun siteniz veya sayfanızda SEO açısından olumsuz bir etki yaratır mı? Bunu bir çok yabancı bloğu okuyarak yaşamadan öğrenmek istedik ve genelde cevap etkisi olmadığı yönündeydi. Fakat kendimiz test ettiğimizde durumun hiç de öyle olmadığını gördük.

page-builder-seo

Test ettiğimiz sitelerden birinde Visual Composer kullandığımız sayfa belirlediğimiz her iki anahtar kelimede de ciddi düşüşler yaşadı. Sonuç olarak eğer bir Page Builder eklentisi kullanarak sayfa oluşturmak isterseniz bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Benim nacizane tavisyem, kurumsal websitesi yapmak istiyorsanız ana sayfayı Page Builder ile yapıp içerik sayfalarınızda uzak durmanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.