Facebook Hisseleri Ne Kadar?

18 mayıs günü sosyal medya dahil internette dolaşan en büyük haber Facebook’un halka arzıydı. Nasdaq’da hisse arzı gerçekleştiren Facebook’un şirket değeri herkesin en çok mereak ettiği konuların başında geliyordu o günlerde. Şirkete 104 milyar dolar değer biçildi ve hisseler 38 dolardan satışa sunuldu ve ilk gün 42 doları gördü. Ya sonra? Peki şimdi Facebook hisseleri ne kadar?

O günlerde iki farklı görüş hakimdi; kimi şirket değerinin abartıldığını, kimsi ise 900 milyon üyeye ulaşan bir siteye biçilen bu değerin normal olduğunu söyledi. Aradan sadece bir kaç gün geçmişti ki şirket değerinin çok fazla şişirildiğini söyleyenler haklı çıktı. Hisseler devamlı düşüş eğilimine girdi.

Facebook hisse senetleri daha mayıs ayı sonunda 29,60 doları gördü, haziranda 33 dolarları görsede ay sonunda değeri 31,01 dolardı. Temmuz ayında ise Facebook Zynga’dan büyük darbe yedi. Gelirlerinin % 15 gibi büyük bir kısmını oyunlardan elde eden Facebook, ortaklarından Zynga’nın %40 oranında değer kaybetmesiyle tekrar sert bir düşüşe geçti.

Oysaki Zynga aralık 2011’de halka arz edildiğinde en parlak dönemini yaşamıştı. Ama popülarite web tabanlı oyunlardan mobil tabanlı oyunlara kaymaya başladı ve Zynga onlarca yeni oyunu piyasaya sürmesine rağmen kötü gidişi durduramadı. Zynga’nın düşüşüyle dibe vuran Facebook hisselerinin 27 temmuz kapanış fiyatı 23,71 dolar oldu.

Zynga’nın düşüşten Facebook’u sorumlu tutan ve onları suçlayan açıklamaları ise olayı tamamiyle farklı bir boyuta taşıdı. Zynga’ya göre onların aktif üye sayısı % 23 artarak 72 milyon oldu. Fakat şirket her yeni üyeden giderek daha az gelir elde etmeye başladı, sebep olarak ise Facebook’un değişen algoritmasını gösterdi.

Suçlu kim kendi aralarında tartışa dursunlar olan Facebook hisselerine yatırım yapanlara oldu. Türkiye’de olsa suçu kendimizde arar, dolandırıldığımızı düşünürdük ama onlar sadece olayın hatalı şirket değerlendirmesi olduğunu söyleyip işin içinden çıktılar. Facebooka’a göre suçlu Nasdaq yetkilileri, Zynga’ya göre suçlu Facebook. Peki ama kimin parası gitti?

Bundan sonra yapılacak tek şey izleyip görmek ve internetin ne kadar hızlı değişen iç dinamikleri olduğunu unutmamak. Sosyal paylaşım ve online oyun platformları yeni nesil akıllı telefonlar ile baş edebilecek mi görmek lazım. Web tabanlı oyunların zaten mobil oyunlar karşısında yenilmeye başladığını biliyoruz. Sosyal paylaşım ağları tehdit edecek bir mobil uygulamanın ise ortaya çıkması an meselesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.