Facebook Ne Zaman Yok Olacak?

Eğer Facebook profilinizdeki insanlarla yıllarca koyu bir muhabbet içinde olacağınızı sanıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü Ironfire Capital’in kurucusu Eric Jackson’a göre Facebook 8 yıl içinde yok olacak.

Eric Jackson’un CNBC’ye telefonla yaptığı konuşmaya kısaca bir göz atalım;

    “In five to eight years [Facebook is] going to disappear in the way that Yahoo has disappeared. Yahoo is still making money, it’s still profitable, still has 13,000 employees working for it, but it’s 10 percent of the value that it was at the height of 2000.”

Tercümesi ise aynen şöyle;
Aynen Yahoo’nun eridiği gibi Facebook’da 5 ile 8 yıl arasında aynı şekilde eriyip yok olacak. Yahoo hala para kazanıyor, hala karlı ve hala 13,000 çalışanı var fakat 2000 li yıllardaki değerinin sadece %10’u kadar değeri var.

Jackson’a göre internet şirketlerinin 3 farklı jenerasyonu var. İlk jenerasyonher ihtiyacı tek bir bünyede toplayan ve YAhoo tarafından domine edilen siteler. Bu büyük web portallarını ise Facebook gibi sitelerden oluşan sosyal ağlar takip etti. Şimdi ise sıra 3.jenerasyon olan mobil platformlar üzerine yoğunlaşmış olan internet şirketlerinde.

Facebook
Facebook

Eric Jackson ayrıca Facebook’un bir sonraki jenerasyona geçişte zorlanacağını belirtiyor. Örnek olarak ise Google’ın 1.jenerasyondan 2.jenerasyona yani sosyal ağ jenerasyonuna geçerken ne kadar zorlandığını gösteriyor. Çünkü Google bir çok sosyal paylaşım modeli denedi ama hep başarısız oldu. En başarılı denemesi ise Google + ve toplam üye sayısı 100 milyonun üzerinde. Rakam çok gibi gözükebilir ama Facebook üye sayısında 900 milyon civarlarına ulaşmış bulunuyor.

Sonuç olarak bir önceki jenerasyonda ne kadar başarılı olduğunuzun bir önemi yok, şirketinizin bulundupu jenerasyondaki maddi değerininde. Her zaman için yeni jererasyon yeni bir çağ demek ve bir sonraki jenerasyona geçişte her zaman kayıplar yaşanacak demektir.

Facebook bir sonraki jenerasyona geçmek için yeni aplikasyonlar, uygulamalar, programlar veya mobil platformlar satın alabilir, aynı Istagram örneğinde olduğu gibi ama kendi çekirdek yapısı dışına çıkan her şirket gibi Facebook’da bir sonraki jenerasyona uyum sağlayamayacaktır. Çünkü Facebook bir sosyal paylaşım ağı ama bir mobil platform değil.

Her yeni jenerasyonda yeni bir uygulama veya platform insanların beğenisini kazanacak ve insanları o yöne doğru çekecektir. Twitter’ın bile sallandığı şu günlerde Facebook’da geleceğin Myspace veya Yahoo’su olmak üzere yola çıkmış durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.