Facebook Reklamları Sizi Nasıl Bulacak?

Facebook yeni pazarlama silahı Page Post Targetting ürününü kullanıma sundu. Kısaca okuyucu hedeflemesi olarak açıklanabilecek olan bu uygulama eğer normal bir Facebook kullanıcısı iseniz sizin işinize yarar mı bilinmez ama reklamverenlerin ve kurumsal sayfalara sahip olan şirketlerin çok işine yarayacağı  kesin.

Yapılan açıklamaya göre sayfalar üzerinde oluşturulan kampanya bildirimleri, tanıtım yazıları ve normal yazılar artık direk olarak hedeflenen kitleye ulaştırılabilecek. Bunu ise 8 yoldan yapacaklar;

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Dil
  • İlgi Alanları
  • İlişki Durumu
  • Eğitim
  • İş Yeri
  • Konum

Firmalar artık bir tanıtım yayınlayacakları zaman bu kriterlere göre filtreleme yapabilecek ve tam olarak hedeflenen kitleye ulaşacaklar. Bu sayede kalabalığın içinde kaybolan reklamlar, promosyonlar ve tanıtımlar yerine, tam hedefe ulaşan firmalar bu sayfalar üzerinden daha fazla trafik elde edecekler.

Facebook
Facebook

Örnek vermek gerekirse; bir bir araba markası ürettiği bir pikap modeli ile ilgili bir tanıtım için ulaşmak istediği kitleyi serbest olarak çalışan 40 yaş üstü insanlar olarak belirleyip tanıtımlarında onları hedeflerken, tek kapılı spor araba modeli için bekar ve orta yaşın altındaki insanları hedef kitlesi olarak görebilecek ve nokta atışı yapabilecek.

Bu uygulama aslında Facebook’dan beklenmeyecek kadar zekice kurgulanmış bir pazarlama stratejisi. Hem kullanımı açısından kurumsal firmalar için hemde reklamcıları kendisine daha bağımlı hale getirebilmek için oldukça etkili bir yöntem. Şöyle düşünün sayfanızda herkesin okuyabileceği 20-30 tanıtım yazısı yerine, tam olarak okumasını istediğini insanların göreceği 5-6 tanıtım yazısı olacak. Size hangi atış hedefi ortaya daha yakın bir noktadan vurur?

Bireysel Facebook kullanıcısı açısından baktığınızda etrafınızdaki bilgi ve resim kirliliği ortadan kalkacak. Mesel bir öğrenci Facebook sayfalarında gezerken bulaşık makinesi veya buharlı ütü tanıtımlarına maruz kalmak yerine, bilgisayar veya akıllı telefon  gibi tam olarak kendisine ve kendi nesline hitap eden tanıtımlarını görecek.

Zaten söz konusu internet olunca globalleşme ve lokalizasyon iç içe giriyor. Bilgi paylaşımı söz konusu olunca internet tamamen global bir yapıya bürünürken konu reklama gelince lokalizasyon ile hem hedeflenen kiteleye ulaşılabiliyor hem de maliyetler daha da aşığıya çekiliyor. Bakalım internet, sosyal medya ve akıllı telefonlar üzeinden mobil paylaşım karşımıza daha neler çıkaracak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.