Facebook ve Twitter da Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?

İnsanların bilgisayar başında geçirdikleri süre her geçen gün biraz daha artıyor. İş yaşamı zaten tamamen bilgisayara ve internete endeskli duruma gelmişken, günlük kişisel yaşamımızda da bilgisayar kullanarak geçirdiğimiz süre yavaş yavaş artıyor. Bunda tabiki fatura yatırmadan para transferine kadar bir çok günlük işin artık internet kullanılarak yapılabiliyor olmasınında etkisi çok büyük.

Bu konuyla alakalı Mashable’da geçen günlerde yayınlanan bir makaleye göre Amerika’da yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkarmış. Araştırmaya göre online olarak bilgisayar başında geçirilen sürenin %18’i sosyal ağlarda harcanıyor. 2006 yılında  bir ay içerisinde sosyal ağlarda harcanan süre 2,7 saat iken, 2011 yılında 6,9 saate ulaşmış. Yani sosyal ağlarda geçirilen süre 5 yıl için 2 kattan daha fazla artmış.

Kullanıcıların bir ay içerisinde harcadıkları ortalama süreye bakıldığı zaman ise Facebook liderliği kimseye bırakmıyor. Bir ay içerisinde bir kullanıcının ortalama Facebook kullanımı 6,75 saat. Facebook’u  kullanıcı başına aylık 1,5 saat ile Tumblr ve Pinterest takip ediyor. Twitter ise kullanıcı sayısında her ne kadar 2.sırada olsada kullanıcıların harcadığı süreye bakınca kullanıcı başına aylık 21 dakika ile ancak 4.sırada yer alabiliyor.

Profesyoneller için sosyal ağ olarak adlandırılan Linkedin ise 17 dakika ile 5.sırada bulunurken, Google’ın sosyal platformu Google+ aylık kullanıcı başına 3 dakika ile 6.sırada.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.