Fortune 500’de En Hızlı Büyüyen Firmalar Twitterda Ne Kadar Hızlı?

Fortune her sene meşhur 500 listesini yayınlıyor ve bu listeyi en büyük, en karlı ve en hızlı büyüyen olarak 3 kategoriye ayırıyorlar. Fortune Amerikan şirketlerinin 2012 listesi (2011 verilerine göre) mayıs ayında, Türkiye listesi temmuz ayında yayınlandı.

Listenin Amerikan versiyonuna göre çalışan sayısına göre en büyük şirket 2,200,000 çalışanı ile Wal-Mart, sermayesine göre Bank of America ve piyasa değerine göre Apple oldu. Karlılıkta ise ilk sırayı Exxon Mobil aldı. Bizde ise ilk sırayı satış rakamında en yakın rakibine 2 kat fazla fark atan Tüpraş kşmseye kaptırmadı.

Gelelim işin diğer boyutuna yani sosyal medya kısmına. Günümüzde hemen hemen her kurumsal firmanın bir veya daha fazla sosyal medya hesabı var. Daha önce Facebook üzerinde yoğunlaşan popülerlik yavaş yavaş reklam kampanyaları ile birlikte Twitter’a kaymış gibi gözüküyor.

Sosyal medya uzmanları ise devamlı sosyal medya ve onun pazarlama üzerindeki etkisi üzerine yazılar yazarken, sosyal medyanın bugünün şartlarına göre kurumsal şirketler tarafından mutlaka kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. Peki sosyal medya kullanımı her sektöre uygun mu? Örnek olarak bu yazıda Twitter üzerinden gidelim ve Fortune 500 Amerika listesinin en hızlı büyüyen ilk 5 şirkete, ardından Fortune 500 Türkiye listesindeki ilk 5 şirkete  bir bakalım;

  • Allergan Inc

Global olarak sağlık sektöründe bulunan Allergan Fortune 500 listesinin ana grubunda 448. sırada, en hızlı büyüyenler listesinde ise % 158,000 büyüme ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’de de Allergan İlaçları A.Ş. ile temsil edilen firmanın Twitter hesabı ise o kadar parlak değil.

Tweet sayısı: 7
Takipçi sayısı: 3,785
Takip ettikleri: 43

  • Susser Holdings

Yakıt ve yiyecek sektörlerinde faaliyet gösteren Susser Holdings %5,260 büyüme ile listeye 2.sıradan girerken ana listede 486.sırada yer aldı. Twitter hesabı ise gerçek mi fake mi belli değil.

Tweet sayısı: 0
Takipçi sayısı: 3
Takip ettikleri: 0

Fakat yiyecek sektöründeki iştiraki Stripes @stripesstores Twitter hesabı ile ana grubuna göre çok daha iyi ama bizim twitter hesabımız @teknolojionline bile bu hızla giderse çok yakında onları geride bırakacak gibi.

Tweet sayısı: 726
Takipçi sayısı: 2,415
Takip ettikleri: 1,117

  • CVR Energy

CVR Energy yakıt sektöründe faaliyet gösteren bir diğer firma. %2,362 büyüme ile en hızlı büyüyen 3.firma olurken ana listede de 477.sırada. Sosyal medyadaki durumuna maalesef bakılamadı çünkü bir Twitter hesapları yok.

  • Con-Way

Con-Way 20 ülke ve 500 üzeri ayrı noktada faaliyet gösteren bir lojistik firması. %2,157 büyüme ile en hızlı büyünler listesinde 4.sırada, ana listede ise 459.sırada yer alıyor. Sosyal medya araçlarından Twitter kullanımı ise diğerlerine göre bir nebze daha fazla

Tweet sayısı: 2,130
Takipçi sayısı: 3,904
Takip ettikleri: 853

  • Huntsman

Huntsman kimyasal ürünler ağırlıklı çalışan bir şirketler grubu. Onlar %827 büyüyerek listede 5.sırada, ana listede ise 237. sırada yer almışlar. Yani ilk 4 firmaya göre çok daha büyük bir firma aslında ama onlarda ana grup olarak Twitter kullanmayanlar arasında.

Gelelim bizim Fortune Türkiye 500 listesine ve ilk 5 firmaya şöyle bir göz atalım;

  • Tüpraş

Türkiye’nin ciro olarak en büyük firması Tüpraş Twitter’ı aktif olarak kullanmıyor.

  • Petrol Ofisi

Türkiye’nin en büyük 2.firması Petrol Ofisi’nin korumlaı bir Twitter hesabı var ama ne kadar aktif derseniz aşağıdaki resime bakmanz yeterli;

  • Opet

Listenin 3.sırasında Opet var. 2010 yılında 7.sırada ike 2011 verilerine göre 3.sıraya tırmanmışlar. Şu anda çok fazla takipçileri olmasada henüz 10 ağustos tarihinden itibaren aktif oldukları için belki ileride diğerlerine göre daha öne çıkabilirler. Fakat şu an için Opet severlerin kurduğu gayri resmi Twitter hesabının çok daha fazla takipçisi var.

  • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.

Türkiye’nin 2011 yılından en büyük 4.firması ama herhangi bir Twitter hesabı olduğunu sanmıyoruz, en azından biz bulamadık.

  • Türk Telekom

Türk Telekom 5.sırada ama büyüklerin sosyal medya şampiyonu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.