Google+ mı Facebook mu? Infografik

Google+ 28 Haziran 2011 tarihinde kullanıma açıldığı zaman ilk akla gelen soru Google’ın bu yeni platformunun Facebook’a rakip olup olamayacağıydı. Google+ her ne kadar 200 milyon kullanıcıya dayansa da  sonradan farkedildi ki aslında Facebook ve Google+ aynı benzer formata sahip birer sosyal medya aracı değildi. Dolayısıyla aslında Google+ ve Facebook karşılaştırılmalı mı yoksa karşılaştırılmamalı mı henüz karar verilmiş değil.

Her ne kadar rekabet açısından karşılaştırma yapmak şu aşamada mümkün olmasada her ikisininde bir sosyal medya aracı olduğu düşünüldüğünde en azından içerik ve demografik yapısı açısından aralarındaki farkları irdelemek yerinde olacaktır. Facebook hiş şüphesiz sosyal medyanın 1 numaralı platformu ve günlük yaşam içerisinde insanlar tarafından en çok kullanılanı hatta sanatçılardan sporculara kadar bir çok ünlü insanda bu platform üzerinde oldukça aktif.  Fakat iş kurumsal tarafa geldiği zaman özellikle teknoloji ağırlıklı şirketlerde ivmenin Google+ tarafına doğru kaydığı görülmeye başlandı.

Sonuç olarak şu açıkça görülüyor ki her iki platformda farklı kitlelere hitap ediyor. Yani sosyal medya pazarlaması için tercih edilecek platform tamamen pazarlaması yapılacak ürün veya hizmetin hedef kitlesine göre farklılık gösterecektir. Tam burada Pardot.com’dan Molly Hoffmeister Google+ ve Facebook arasındaki farkları gösteren bir infografik hazırlamış. İşte kısaca detaylar;

Facebook vs. Google+: A Guide to Brand Pages [INFOGRAPHIC] - Pardot Infographic

Embedded from the Pardot Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.