Google+ ve Facebook

Google her ne kadar en büyük arama motoruda olsa sosyal medyada bir türlü büyüklüğünü gösteremedi. Aslında hem Facebook hem Twitter hatta ve hatta Foursquare tarzı uygulamaları hepsinden önce buldu (Orkut, Wave, Jaikue) ve başlattı ama bir türlü devamını getiremedi. Ya çok çabuk vazgeçti ya da elindekinin aslında ne kadar değerli olduğunu farkedemedi. Şimdi sırada caba Google+ mı var?

Google’ın elinde son olarak Google+ kaldı. Şimdilik 100 milyonun üzerinde kullanıcısı var ve 2012 yıl sonunda 200 milyona ulaşması bekleniyor. Google+ aslında Facebook benzeri bir uygulama, ayrıca Twitter gibi hashtaglar kullanılabiliyor fakat kullanıcı sayısı olarak ikisininde oldukça gerisinde. Üstelik geride olduğu tek konuda kullanıcı sayısı değil, sitede geçirilen ortalam sürede çok kısa ve giderekde kısalıyor. Geçen yıl kasım ayında Google+ içerisinde geçirilen ortalama süre aylık 5,5 dakika iken bu yıl mart ayında bu rakam 3,3 dakikalara kadar düşmüş durumda. Ana rakip Facebook’da ise ortalama geçirilen süre aylık 7,3 saat. Bu büyük zaman farkı bakalım kapatılabilecek mi?

google

Google kendi sosyal ağı Google+ için oldukça yüklü reklam ve pazarlama maliyetlerine katlanıyor. Doğal olarak Google+ internet üzerinde belirgin bir görünürlük yaratıyor ve kullanıcı sayısı artıyor. Üstelik ciddi sayılabilecek rakamlara ulaşan gmail kullanıcı profilleride Google+ kullanıcı sayısını zaten şişkin gösteriyor. Fakat hala kullanıcısını meşgul edebilecek ve paylaşımlarını bu bu uygulama içerisinde yaptırabilecek Facebook benzeri bir çevre oluşturamadı.

Google+ şu ana kadar Google’ın en başarılı sosyal medya aracı, kullanıcı sayısı açısından her ne kadar Facebook ile arasındaki farkı kapatsada ortalama süre Google’ın en büyük problemi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Google insanları nasıl Facebook’da daha az Google+ da daha fazla zaman harcatacak bilinmez ama acilen bu soruya cevap bulamazsa Facebook ile rekabet etme şansıda pek gözükmüyor.

İşin ilginç taraflarından biri ise artık çok enteresan dedikoduların dillendirilmeye başlaması. Söylentilere göre Google zaten geçirilen süreler ile filan çok da ilgilenmiyor, tek amacı Facebook gibi kullanıcı hakkında olabildiğince data sağlayıp, reklamlarını kişiselleştirerek ve lokalize ederek çok daha fazla gelir elde etmeye çalışıyor.

Google’ın zaten bu datayı reklam ağları için topladığını cümle alem biliyor ama bunu Google+ üzerinden devam ettirebilmesi için ise bu sosyal ağınında oyuna dahil olması gerekiyor. Dolayısıyla Google+’ı kullancı dostu, arayüzü daha basite indirgenmiş ve görsel açıdan insanları daha çok cezbeden bir sosyal ağa çevirmek zorunda. Eğere tabiki geçmişinden ders aldıysa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.