Linkedin Profillerine Bir Bakış: İnfografik

Sosyal paylaşım ağlarından dediğimiz zaman eğer daha profesyonel kullanımdan ve paylaşımdan bahsedecek isek Linkedin kesinlikle listenin ilk sırasına koymamız gereken sitedir. Linkedin özellikle iş yaşamındaki insanların, geçmiş tecrübeleri ve güncel konumları ile çalıştıkları sektörleri eşleştirmekte en başarılı sosyal ağdır hiç şüphesiz.

Peki insanlar genelde Linkedin’i ne için kullanırlar? Yapılan bir ankete göre şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışan insanlar, orta dereceli yöneticiler ve giriş seviyesindeki çalışanlar bu siteyi sektörel ağ olarak kullanıyorlar. İşte Linkedin’in gücüde tam olarak buradan geliyor.  Aynı veya benzer sektördeki insanlar Linkedin üzerinde bir birlerini diğer sosyal ağlara göre çok daha kolay buluyorlar ve iletişime geçiyorlar.

Linkedin’in sektörel gruplaştırabilem yeteneğide bu sosyal ağın ayrıca bir kariyer aracı olarak kullanılabilmesini de sağlıyor. Şu an için Kariyer.net’den Yenibiris.com’a, Monster’a kadar hemen hemen bütün kariyer sitelerinin şirket sayfaları mevcut.

Lab42 tarafından yayınlanan bir infografik ile Linkedin kullanıcılarının davranış biçimleri yaptıkları bir anketin sonuçlarına göre detaylandırılmış. İşte o infografik ve öne çıkan bazı sonuçlar;

 • Ankete katılanların %39’u ücretili permium Linkedin hesabı kullanıyorlar, bunların %26’sı aylık 15 dolar olan business hesabını tercih ediyorlar.
 • Yine bu grup içinden kullanıcıların %35’i Linkedin’i günlük ziyaret ederken %32’si haftada birkaç defa, %6’sı ise ayda 1 defadan daha az ziyaret ediyor.
 • Bu grubun %61’i profesyonel ağ olarak öncelikli olarak Linkedin‘i, %22’si Facebook‘u, %4’ü ise Twitter‘ı tercih ediyor.
 • Ankete katılanların %81’i en azından 1 Linkedin grubuna üye ve bu üyelerin %52’si tartışmalara aktif olarak katılıyorlar.
 • Linkedin en çok iş aramak ve eleman aramak amaçlı, ardından ise sektörel ağ olarak kullanılıyor.
 • Enteresandır ki bu grubun % 18’i Linkedin’de rekam yayınlandığından haberdar değiller
 • Ankete katılanların%40’ı reklamlara nadiren % 20’si ise sıklıkla tıklarken %40 reklamlara hiç tıklamıyor.
 • Söz konusu olan profil resmi olduğunda ise grubun %37’si profil resmini devamlı değiştirirken %12’si şimdiye kadar hiç değiştirmemiş. %18’nin ise hiç profil resmi yok.

Source: socialtimes.com via Pam on Pinterest

Bu anket ve sonuçlarını gösteren infografikten de açıkça anlaşılabileceği gibi Linkedin diğer ağlara göre çok daha profesyonel insanlar tarından sektörel bir sosyal ağ olarak kullanılıyor.

2 yorum

 1. yağmur Yanıtla

  Linkedini ben hep kullanıyorum bence diğer sosyal ağlardan daha iyi

 2. mustafa Yanıtla

  İş ve kariyer tabanlı güzel bir sosyal paylaşım sitesi.Windows Phone desteğiyle mobilden de erişim sağlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.