Pinterest Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay

Görselliiğin ön plana çıktığı sosyal paylaşım ağlarına her geçen gün yeni yeni oyuncular dahil olyor.  Iheartit.com ve Fancy.com bunun en güzel örnekleri fakat bu işin öncüsü olan Pinterest şu an için zirvedeki yerini koruyor. Bu yeni sosyal ağ  ve onun kullanımı hakkında daha önce ön bilgi vermiştik o yüzden bu yazıda biraz daha detaya inelim diyoruz.

Pinterest çıkalı henüz çok fazla olmadı ama özellikle sosyal pazarlamacılar tarafından en çok tercih edilen web sitelerinin başında geliyor ve her geçen gün de popülaritesini arttırıyor. Bizde ise muhtemelen dil desteği olmamasından dolayı bu platforma adaptasyon biraz geç oldu ama yayılması o kadar da uzun sürmedi.

Pinterest’i hem web sitesi veya blog sahibi olarak hem de sadece okuyucu ve paylaşımcı olarak kullanabilirsiniz. İster web sitesi veya bloğunuzdaki içeriğinizi boardlar ve pinler aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaştırırsınız, isterseniz de hoşunuza giden herhangi bir haber veya içeriği Pinterest içerisinde oluşturduğunuz sosyal çevre ile paylaşırsınız.

Eğer sizde bir kullanıcısı iseniz veya kullanmak niyetinde iseniz işte Pinterest hakkında bilmeniz gereken 10 detay;

1. Bir websiteniz veya bloğunuz var ama siz bir Pinterest kullanıcısı değilseniz bu Pinterest’te olmadığınız anlamına gelmiyor. Eğer sitenize veya bloğunuza pinlenmeyi engelleyecek kodu koymadıysanız içeriğiniz çoktan pinlenerek Pinterest’e dahil olmuş olabilir. Tabi dolaylı yoldan sizde Pinterest’e dahil olmuş olabilirsiniz.

2. Pinterest şimdiye kadar en hızlı büyüyen sosyal paylaşım ağı oldu. En popüler sosyal ağlar içerisinde ise 3.sırada. 2012 yılının mart ayında 104 milyon ziyaretçiye ulaştı. Aynı dönemde Twitter’ın ziyaretci sayısı 182 milyon, Linkedin’in ise 86 milyondu. Pinterest’in Sadece Mart 2012 de kurulduğunu düşünürsek bu oldukça büyük bir başarı.

3. Kullanıcıların %65 gibi büyük bir bölümü kadın.

4. En çok içerik pinlenen kategoriler ev, moda ve aksesuar

5. Konu toplam ziyaretci sayısı olunca kral tabiki hala Facebook. Fakat konu site içerisinde harcanan zaman olunca Pinterest Facebook’u gerisinde bırakıyor. Ortalama Facebook ziyaretcisi günlük 12 dakika harcarken Pinterest’te geçirilen ziyaretci başına günlük ortalama zaman 16 dakika.

6. Direk olarak satış ortaklığı linkleri ile içerik paylaşmaya Pinterest tarafından izin verilmiyor.

7. Pinterest’te Youtube ve Vimeo üzerindeki videoları da paylaşabilirsiniz.

8. Her ne kadar çok yaygın olmasada bu sosyal ağ üzerinden de aynen Twitter’da olduğu gibi hashtaglar kullanılabiliyor.

9. Pinterest sayesinde web siteniz veya bloğunuza ziyaretci çekebilirsiniz. Pinlediğiniz her içerik sitenize giden bir link (nofollow) demektir.

10. Pinterest’te ürün satabilirsiniz. Resim açıklamasına rakam eklediğiniz zaman site otomatik olarak algılar ve ürünün fiyatı olarak gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.