Satılık Sosyal Medya

Dünya globalleşmeye devam ederken ekonomide en önemli strateji, satın alarak büyüme veya rakibini ortadan kaldırma stratejisi olmaya devam ediyor. Bu strateji sanal alemin en büyükleri arasında da çok sık kullanılıyor.

Sosyal Medya sektörünün en büyüğü Facebook bu işe ilk öncülük yapanlardan. Facebook fotoğraf paylaşım ağı Instagram’ı tam tamına 1 milyar dolar karşılığında bünyesine katarak satın alarak büyüme stratejisinin en iyi örneklerinden birini gösterdi. Bu tabiki yok etme değil bir büyüme hamlesiydi, çünkü Instagram hiçbir zaman Facebook için bir tehlike arz etmiyordu. Instagram’ı satın alan Facebook ‘un asıl amacı,sosyal medya sektöründeki en büyük rakibi Twitter ile arasını açmaktı. Bugün Facebook 1.1 milyar kullanıcıya ulaştı, toplam Instagram kullanıcı sayısı ise 750 milyon.

Twitter’ın bu harekete karşılık vermesi çok uzun sürmedi. Twitter Vine uygulamasıyla 6 saniyelik videoların paylaşımına izin verdi. 750 milyon kullanıcı Twitter’ın Vine uygulaması başta çok heyecan yaratsa da toplam kullanıcısı şu an için bile sadece 15 milyon civarında. Twitter ve onun Vine uygulamasına ise asıl darbe yine Instagram’dan geldi, Instagram geçen haftadan itibaren 15 saniyelik videoların paylaşımına izin vermeye başladı. Aynı gün Vine üzerinden yapılan paylaşımlar 500 bin azalırken Instagram paylaşımları 300 bin arttı.

Satın alma stratejisinin en büyüğünü ise bizlere 2006 yılında Google gösterdi. Video paylaşım sitesi Youtube tam 1.65 milyar dolara Google firmasına satıldı. Google’ın çok gerisinde gelen ve yeni CEO’su Marissa Mayer ile atağa kalktığı izlenimi yaratan Yahoo ise blog sitesi Tumblr’ı 1.1 milyar dolara bu yıl satın alarak fark kapatmaya çalışsa da bu rakam Tumblr için gereğinden çok fazla olarak nitelendirildi.

Peki önümüzdeki günlerde başka satın almalar olabilir mi? Olursa hangileri olur?

  • Satın alınmaya şu an için en yakın site Pinterest gibi gözüküyor. 3 yaşındaki görseller üzerinden içerik paylaşım sitesi olan Pinterest’in şu anki fiyatı 2.7 milyar dolar. Almaya en yakın adaylar ise Google ve Yahoo.
  • Diğer bir popüler satın alınmaya müsait sosyal medya mecrası ise Foursquare. Gittiğiniz her yerden check-in yaparak  bulunduğunuz yeri paylaştığınız Foursquare reklam ve pazarlama için son derece müsait bir paylaşım platformu olmasına rağmen fiyatı şimdilik sadece 800 milyon dolar. Almaya en yakın aday ise konsept olarak Twitter.
  • Son zamanların popüler paylaşım araçlarından biri de Soundcloud. Özellikle müzik ile profesyonel veya amatör olarak ilgilenenlerin tercih ettiği Soundcloud’un şu anki değeri 3 milyar dolar civarında. Almaya niyeti olanlar ise Amazon ve Yahoo.

Liste şimdilik bunlarla sınırlı, belki yakında başka satılık sosyal medya site ve uygulamaları da ortaya çıkar.