THY Sosyal Medya Kullanımında Top 10 İçinde

Günümüzde kurumsal firmalar arasında sosyal medya kullanımı giderek yaygınlaşmaya başladı. Özellikle kurumsal pazarlamanın temel taşlarından olan marka bilinilirliğini arttırmak için, sosyal medya ve sosyal ağlarda aktif olarak rol almaya başlayan firma sayısı her geçen gün artıyor.

Bunun en güzel örneklerinden biri de bizim milli hava yolu firmamız THY ya da tam adıyla Türk Hava Yolları. Organizasyon olarak o eski hantal yapısını üzerinden atıp atmadığı konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim ama özellikle son zamanlardaki uluslararası reklamcılığa verdiği önem ve bunun bir uzantısı olarak gerçekleştirdiği sponsorluk anlaşmaları ile uluslararası platformlarda ses getirdiğini söylemek mümkün. Şimdi ise günümüzün önemli pazarlama ve reklam dinamiklerinden sosyal medya kullanımı ile ön plana çıkıyor.

Geçenlerde blogların pirlerinden Mashable.com web sitesinde ulusları hava yollarının sosyal medya kullanımı ile ilgili bir makale yayınladı. Bu makalede Starcount sitesinden aldığı rakamlar ve tablo ile sosyal medyada en popüler 10 hava yolunun listesi vardı. Konunun bizi ilgilendiren kısmı ise listeye baktığımız zaman Türk Hava Yolları’nın bu listenin 7.sırasında bulunuyor olması.

Listenin ilk sırasında haftalık 62.953 Facebook, 90.410 Google Plus Fan artışı, 73.557 Youtube video izlenme sayısı ile Emirates var. Listenin 7.sırasında bulunan Türk Hava Yolları‘nın Facebook sayfasında 23.609, Google Plus sayfasında ise 2.213 fan artışı olmuş. Youtube üzerindeki videoları ise o hafta  14.467 defa izlenmiş.

Ayrıca belirtmek lazım Türk Hava Yolları‘nın şu an için Facebook sayfasında görünen beğeni sayısı 1,1 milyon, Twitter takipçisi 257.597 civarında. Google Plus sayfasının +1 sayısı ise 24.200 sayısını geçmiş durumda. Yani Türk Hava Yolları büyüklüğüne yakışır şekilde günümüze ve teknolojik yeniliklere ayak uyduruyor gibi gözüküyor ve kişisel olarak bu beni bir vatandaş olarak çok mutlu ediyor.

 

1 Yorum

  1. nb Yanıtla

    belki ilgiyle doğru orantılıdır; ama türk havayolu firmaları içinde özellikle twitter ve facebook’u en etkili kullanan bence atlasjet. ayrıca uluslararası arenada yer alan bu firmaların bir de flickr’a el atması gerekiyor bence, tıpkı atlasjet’in pinterest’e giriş yapması gibi.. bu arada lufthansa’nın ilk 10da olamaması da ilginç geldi.
    güzel derleme, teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.